Domácí mazlíčci a blechy

Domácí mazlíčci a blechy

Blechy jsou od pradávna nepřítelem lidí a především zvířat. A jsou problémem i v současnosti, kdy je dodržování hygieny jedním z nejzákladnějších návyků. Tito nepříjemní tvorové způsobují více než jen nesnesitelné svědění. V nejhorším případě podněcují alergické reakce, přenášejí nemoci nebo se mohou přemnožit a zamořit váš domov. Nejčastějším nositelem jsou kočky a psi.

V dnešním článku se zaměříme spíše na bleší alergie, a jak je vypozorovat.

Jsou to blechy nebo ne?

Jak poznáme, že je náš mazlíček napaden blechami? Znaky jsou zcela zřejmé. Zvíře se nepřirozeně často drbe a srst si vykusuje. Je proto nutné jej skutečně zblízka zkontrolovat. Zaměřte se především na oblast hlavy a páteř po celé její délce – to znamená až ke kořenu ocasu. Parazité jsou velcí zhruba od 1,5 do 7 mm. Mají červenou, hnědou ale i klasickou černou barvu.

Blechy můžete vidět často ze srsti zvířete vyskakovat, neboť jsou skvělými skokani. Dalším znakem je bleší trus. Ten najdete ve formě černých „hromádek“ na chlupech. Tyto výkaly navíc napomáhají k množení blech, neboť se jimi živí jejich larvy.

Alergie

Velice nepříjemnou alergickou reakci způsobují tzv. hapteny. To jsou látky, které se vyskytují v bleších slinách. Nejde tedy o alergii na blechy jako takové ale alergii na bleší kousnutí. Projevuje se především velmi silnou svědivostí a červenými pupínky v postižených místech kůže. Ty můžete vidět na první pohled po rozhrnutí srsti.

Zvíře si srst velmi silně vykusuje a to často končí ztrátou značného množství srsti. A to nejčastěji na zádech.

Diagnostika je někdy složitá také v tom, že zvíře není silně zablešené a alergii vyvolává jen malé množství blech. V takovém případě je těžké určit, co problémy způsobuje. Pokud vypozorujete nějaké z vyjmenovaných příznaků, doporučujeme vzít zvíře na alergologický test. Bude-li alergie potvrzená, doporučíme vám nejefektivnější léčbu.