Můj mazlíček má alergii – co teď?
Můj mazlíček má alergii – co teď?
Dnešní doba je charakteristická nárůstem počtů pacientů s alergiemi. A to jak u zvířat, tak u lidí. Čím to? Mezi nejčastější příčiny této statistiky je alespoň pro zvířata vystavení chemikáliím, špatnému ovzduší, stále novým druhům potravy ale také přidáváním různých nepřirozených látek pro daný druh do každodenní stravy. Většinu těchto skutečností je téměř nemožné (alespoň v krátkodobém horizontu) ovlivnit. Co tedy dělat, stane-li se váš čtyřnohý kamarád alergikem?
Jak vyzrát na alergie?
Pro začátek bychom rádi řekli, že se nejedná o konec světa. V současnosti je totiž na vzestupu také veterina. Existují proto velmi účinné postupy, jak účinky jakékoliv alergie potlačit. Nikoliv však úplně zastavit. Proto je důležité dodržovat léčbu se vším všudy a s jejím zahájením neotálet.
Jedná-li se o alergii potravinovou nebo na nějakého z vnějších parazitů musí se bezpodmínečně zajistit, aby se zvíře nedostávalo s tímto alergenem do styku. V případě potravinové alergie je tedy třeba vyřadit potravu obsahující nevyhovující složku. Po zbytek života je pak nutné nastavit vhodnou dietní výživu.
Naprosto eliminovat z prostředí zvířete můžeme také blechy, roztoče a další obtížný hmyz. Velmi dobře fungují takzvané preparáty proti prazitům. Ty je možné podávat orálně, pomocí gelu za krk nebo lze zakoupit také antiparazitní obojek.
Léčba medikamenty
Již hůře se pak kontroluje alergen, jež ze svého okolí dostat nemůžeme. To jsou například pyly, roztoči a celkově vnější prostředí. Tomu zkrátka nejde utéct. Konkrétně u pylu je alergie spíše sezónní. Ale i tak je velmi obtížná. Zvíře proto dostane medikamenty, jež mu musí být ve veterinářem předepsaných intervalech podávány. Tyto léky se nepříliš liší od těch lidských. V prvních případech se předepisují tzv. antihistaminika – možná znáte jako Zyrtec, Claritine…
Je-li alergie skutečně těžká, používají se kortikoidy. Je zde však riziko vedlejších účinků.
Léčba postupnou imunizací zvířete
Nyní máme možnost zvíře skutečně léčit cílenou imunoterapií, nejen pouze zmírňovat symptomy. Imunovakcína se připravuje přesně dle potřeb pacienta – vytvoří se směs alergenů, které se ukážou rizikové v alergologickém testu. Směs alergenů se podává injekčně pod kůži. Nemusíte se bát, jedná se o malé jehličky, podobné jako při aplikaci inzulinu. Vakcína se podává dlouhodobě, přesně dle daného schéma. Cílem je zvyknout pacienta na alergen, aby tělo přestalo tvořit alergickou reakci.
Tento způsob léčby se už léta provádí u lidí i zvířat. Jedná se o vyzkoušený postup. Na vakcíny připravené Alergovetem reaguje pozitivně až 85 % pacientů.
Pro více informací nebo objednání alergologického testu pro vašeho miláčka pokračujte zde - https://www.genomia.cz/cz/alergie/.