Kastrace kočky – ano nebo ne?

Kastrace kočky – ano nebo ne?

Tato otázka dříve či později vyvstane před každým chovatelem. Faktem ale zůstává, že kastrace kočky je nejčastější operace ve veterinární medicíně vůbec. Důvodů, proč tak učinit je spoustu. Jedním z nich je také to, že operace není nijak riziková a je velmi rychlá bez nutnosti dlouhé rekonvalescence.

Kastrace u domácí kočky

Kastrace kočky žijící v domácnosti usnadní mnoho problémů, které by jinak toto soužití mohlo přinášet. Kočičce touto procedurou v podstatě ulevíte. Byly dokonce vypracovány studie, které říkají, že kastrované kočky se dožívají vyššího věku než ty nekastrované. Další důvod je ryze praktický. Zdravá kočka může mít koťata až 3x za rok. A to je vzhledem k plným útulkům a neochotě mnoha lidí se o zvířata starat, velký problém. Kastrace samotná také snižuje četnost útěků z domova a tím přispěje k bezpečnosti zvířete.

Na závěr - zažili jste někdy ten nepříjemný až děsivý skřehot mrouskání? Pokud ano, určitě to není něco, co byste chtěli mít doma pravidelně.

Všechny tyto důvody ale neznamenají, že by zákrok zvířátko připravil o „chuť“ do života. Kočka, která lovila myši, je stále bude lovit. Pořád si s vámi bude chtít hrát. A dokonce bude mazlivější!

Možné pooperační komplikace

Pooperační komplikace jsou u tak malého zákroku skutečně vzácné. Nicméně je dobré si je vyjmenovat. Zákrok celkově (včetně předoperačního vyšetření) zabere přibližně hodinu s tím, že si svého mazlíčka můžete po dalšího hodině od probuzení z narkózy vyzvednout. Ranka je dlouhá maximálně 2 cm a postačí na ní 2 stehy. Vyskytnout se ale může mírný otok. Až extrémně vzácné je pak uvolnění stehů.

Stejně jako u člověka se může po narkóze objevit nechutenství a zvracení. Nejdéle však do 24h po zákroku. Stejně tak může být kočka více spavá i celkově pomalejší.

Pokud se tedy chystáte si domů kočku pořídit nebo o zákroku stále váháte, nyní můžete vidět, že pozitiva opravdu převažují.