Vnější parazité domácích zvířat - klíšťata

Vnější parazité domácích zvířat - klíšťata

Hmyz patřící do skupiny vnějších parazitů je pro nebohé zvíře velmi otravnou záležitostí. Znát to můžeme sami – klíšťata, blechy, vši a zákožky si nevybírají. Jejich přítomnost může pocítit zvíře i člověk. Na rozdíl od nás si ale domácí zvíře neumí ve většině případů účinně pomoci samo. Odpovědnost tedy leží na chovatelích. Tito parazité způsobují nejen dermatologické potíže, ale také mohou vyvolávat alergické reakce nebo bakteriální infekce.

V dnešním článku se podíváme na krví se živící a nemoci přenášející klíšťata.

Klíšťata pod lupou

Pokud máte psa nebo kočku, jež mohou trávit dostatek času v přírodě, jistě jste se s tím již setkali. Zvíře hladíte, a najednou na libovolném místě ucítíte zvláštní bulku. Odhrnete kůži a najednou tam je – velké krví nacucané fialové klíště. Jen tak pro zajímavost – klíště je schopné zvětšit svůj objem až 300x. To už je pořádné číslo, co myslíte? A naopak, hladovět (tedy být bez hostitele) je schopné dokonce přes rok.

Klíšťata se vyskytují sezónně. To znamená, že největší nebezpečí hrozí od jara do podzimu. Tedy období, kdy v lesích trávíme nejvíce času.

Nemoci, které přenášejí

Největší nebezpečí klíšťat ale představují nemoci, které může na hostitele přenášet – dobře známá klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Zákeřnost těchto onemocnění je v tom, že nikdy nevíte, zda je klíště nositelem nebo ne.

Klíšťová encefalitida

Tato velmi nebezpečná nemoc útočí na nervový systém. Zvíře začne mít nápadně zvýšenou teplotu, trpí nevolností, nechutí k jídlu… ve finále se může dostavit nehybnost předních a zadních končetin.

Inkubační doba je 7 – 14 dnů.

Testovat můžeme přímo vyjmuté klíště nebo krevní vzorek psa či kočky.

Lymská borelióza

U domácích zvířat postihuje zejména klouby, a to bolestivostí a záněty. Dále vyvolává vysokou horečku i nechutenství. Ve zvláštních případech může způsobit závažné onemocnění ledvin.

Testovat můžeme přímo vyjmuté klíště nebo krevní vzorek zvířete. Zvláště pro psy je lymská borelióza velmi závažná a s léčbou by se mělo začít co nejdříve.

Pokud máte pochybnosti, u nás si můžete nechat konkrétní klíště otestovat. Zjistíte tak, zda je váš čtyřnohý kamarád ohrožen nebo ne. Více zde.