Jak se odhalují patogeny koček pomocí genetických PCR testů

Jak se odhalují patogeny koček pomocí genetických PCR testů

Určitě se shodneme na tom, že nemoci, které na kočky, stejně jako na kohokoliv z nás, číhají doslova za každým rohem, ztělesňují noční můru starostlivého a zodpovědného chovatele. Za útoky na kočičí zdraví může totiž stát celá armáda nejrůznějších patogenů, jak souhrnně označujeme zákeřné viry a bakterie, a zejména jejich včasné odhalení nemusí být vůbec jednoduché. Velkou pomoc při prevenci nebo alespoň při rozpoznávání raného stádia onemocnění proto poskytují genetické PCR testy.

Co jsou PCR testy a jak fungují

PCR testy fungují na principu polymerázové řetězové reakce. Jedná se o metodu rychlého a snadného zmnožení úseku DNA s využitím replikace nukleových kyselin. Během reakce dojde k vytvoření až mnoha milionů přesných kopií vzorového fragmentu DNA, což umožňuje provést analýzu i z velmi malého vzorku. Metoda je dokonce tak citlivá, že dokáže odhalit i jedinou molekulu DNA ve vzorku.

V případě PCR testů patogenů dochází k detekování genomu (RNA nebo DNA) příslušného viru nebo bakterie. Výsledek ukáže, zda patogen je či není v těle kočky přítomen. Velkou výhodu přitom představuje rychlost vyhodnocení, na které z technologického hlediska stačí několik hodin. Laboratoře tudíž bývají schopny poskytnout své závěry do druhého dne. V porovnání k tomu například na vyhotovení mikrobiologických testů, při kterých se musí nejprve nechat vyrůst zkoumaná kolonie bakterií, se čeká několik dní. PCR test v provedení real-time navíc umožňuje zjistit nejen přítomnost patogenu, ale i jeho množství, a posoudit tak sílu nákazy.

Jediným drobným úskalím této metody může být správný odběr vzorku. Patogen se totiž občas v těle přemísťuje a je potřeba dobře odhadnout jeho aktuální výskyt a podle toho rozhodnout, zda k analýze použít krev, stěr sliznice nosu, úst či spojivky nebo třeba rektální stěr. Kdyby se totiž chybně zvolil typ vzorku, může být výsledek falešně negativní. Proto je nejlepší obrátit se na svého veterináře, který přesně ví, v jaké fázi nemoci testovat jaký typ vzorku i odkud nabírat za účelem prevence.

Na které nemoci nechat kočku otestovat

Chovatelé nejčastěji pomocí PCR nechávají své kočky testovat na chlamydie, herpes (FHV), kočičí koronaviry způsobující až infekční zánět pobřišnice (FCoV), kočičí leukémii (FeLV) nebo syndrom získané ztráty imunity (FIV), a to jak v případě podezření na onemocnění, tak z čistě preventivních důvodů. Zejména drahé chovné kočky se často nepotkávají s cizími jedinci a není proto divu, že majitelé pečlivě vybírají, ke komu je vůbec pustí a mohou takové setkání podmiňovat i doložením negativních testů na patogeny.

Většina výše uvedených nemocí se přenáší přímým stykem prostřednictvím slin, krve, ale někdy také pohlavním stykem nebo mateřským mlékem při kojení. Rozhodně se proto vyplatí ověřit zdravotní stav obou zúčastněných před spářením a také požadovat otestování kotěte předtím, než si ho koupíte a zařadíte do svého chovu. Zároveň by kočky měly být testovány na FeLV a FIV vždy, když jsou nemocné, bez ohledu na věk, negativní výsledky předchozích testů a stav vakcinace.

Riziko představují také chovatelské výstavy, kde obvykle není potřeba potvrzení o bezinfekčnosti a probíhá jen veterinární kontrola. Ta však dokáže odhalit maximálně již viditelné symptomy onemocnění, nikoliv přenašeče nebo ranou fázi bez příznaků. Není proto divu, že se na podobných akcích nákazy vesele šíří a je běžné si z nich jako suvenýr přivézt třeba Chlamydophilu.