Kvasinkové onemocnění – co to znamená pro domácí zvíře?

Kvasinkové onemocnění – co to znamená pro domácí zvíře?

Dermatologické problémy mají u domácích zvířat mnoho podob. Ať už se jedná o alergie, infekce nebo jiné více či méně známé onemocnění. Jedním z těch, které běžní chovatelé až tak moc neznají, je kvasinkové onemocnění kůže – Malassezióza. Nejčastěji se s ním můžeme setkat u psů a koček. Tyto kvasinky se v organismu zvířete vyskytují běžně. Najdeme je v zevním zvukovodu, v análních váčcích a okolí análního otvoru či vulvy. V čem je tedy problém?

Podoby onemocnění

Problém nastává, pokud se kvasinky přemnoží nebo vyvolají přecitlivělou reakci organismu. Zkrátka platí čeho je moc, toho je příliš. Nebezpečné jsou obě formy onemocnění. Pojďme se nejdříve podívat na zánět – dělíme ho na dva druhy:

Lokální

Zánětlivá ložiska se objevují ve zvukovodech a na kůži. Najít je můžeme po celém těle, tedy na hlavě, krku, v podpaží, na končetinách… Všimnout si toho můžete díky velmi zřetelnému zarudnutí zasažené kůže. Okamžitou reakcí zvířete je velmi intenzivní drbání a vykusování kůže, jež může vést až k velkému úbytku srsti.

Na zvířeti můžete pozorovat také změny ve zbarvení do červenohnědého odstínu. Konkrétněji drápků a okolních chloupků. Stejnou barvu má i ušní maz, jež se v důsledku onemocnění produkuje.

Generalizovaná forma

Pro tento typ zánět je charakteristická úporná svědivost celého těla. Na kůži se také tvoří útvary připomínající šupiny.

Alergie

Průběh alergie je velmi podobný zánětům. Způsobuje velmi ošklivé dermatologické potíže a těžkou svědivost. Intenzita se postupně zvyšuje, není-li alergie nijak léčena. K plemenům psů, která jsou predisponována ke kvasinkovým alergiím, řadíme kokršpaněli, boxery, německé ovčáky, Lhasa apso, šicu, maltézké pinče, bígly, čivavy, kolie, pudly nebo teriéry.

Alergie jsou obecně u domácích zvířat v současnosti velkým problémem. Nechte své zvíře otestovat a v případě nutnosti mu poskytněte tu správnou léčbu.

Více informací zde - https://www.genomia.cz/cz/alergie/