Australský ovčák

O plemeni australský ovčák

sheperds

.

Existuje mnoho teorií o počátku aussies (australských ovčáků). Jisté je však pouze to, že pocházejí z USA, nikoli z Austrálie, jak napovídá název plemene. Největší podíl na vzniku tohoto působivého plemene měli psi baskických pastevců, kteří migrovali do Ameriky přes Austrálii. Indiáni dokonce nazývali Australské ovčáky jako psi s očima duchů. Jejich oči mohou mít totiž jakoukoli barvu od černé, zelené, modré, hnědé, mramorové...  dokonce může mít každé oko jinou barvu. Pes může mít jakoukoli barvu oka nezávisle na zbarvení jeho srsti.

Australští ovčáci mají širokou škálu zbarvení srsti, přičemž základní barvou je černá a hnědá (červená). Dále se k těmto základním barvám může a nemusí přidat ředění barvy srsti (lokus D), pálení či merle zbarvení. Nepravidelným zředěním černé barvy vzniká zbarvení blue merle a nepravidelným zředěním červené barvy vzniká red merle. A to vše s bílými znaky či bez nich. Jejich rozmístění a množství je však omezeno a definováno standardem FCI.

.

Miniaussie - Miniaturní australský ovčák

Kromě standardních Australských ovčáků se těší stále větší oblibě i takzvaní Miniaussies. Miniaturní Australský ovčák byl vyšlechtěn přímo z Australského ovčáka. V roce 1968 začala chovatelka Doris Cordova z Kalifornie chovat velmi malé australské ovčáky. Prvním jedinec označen jako miniaturní australský ovčák byl pes Cordova's Spike.

Od roku 1968 se postupně chovatelům podařilo metodami selektivního chovu a za použití příbuzenské plemenitby vyšlechtit miniaussies. Dle standardu klubu NAMASCUSA by měl mít v kohoutku zhruba 35 až 45 cm a měl by být schopen uplatnění ve všech oblastech, kde dominuje jeho větší příbuzný.

První mateřský klub věnující se pouze registraci, rozvoji a podpoře Miniaussies vznikl v roce 1990 jako Miniature Australian Shepherd Club of the USA (MASCUSA). Dnes se hlavní chovatelská organizace jmenuje North American Miniature Australian Shepherd Club of the USA (NAMASCUSA). FCI však tento klub a plemeno zatím neuznává.

Dnešní chovatelé Miniaussies i nadále usilují o chov Aussies menšího vzrůstu. Přičemž prioritou chovných programů je především zachování instinktu k pasení, inteligence a mimořádných fyzických dispozic, stejně jako dobrou pověst v oblasti zdraví a kamarádskou povahu. Miniaussies rychle získávají na popularitě i v disciplínách jako jsou agility, flyball a Disc soutěže. Jejich přednostmi jsou malá velikost a úžasné atletické schopnosti. V podstatě lze říci, že miniaussie je menší a „bytovější" podoba Australian Shepherd vhodná pro příměstské chovatele.  Miniaussies se uplatní i v práci při pasení dobytka.

Miniature Australian Shepherd je dnes již hojně rozšířeným plemenem v USA a také v Evropě.

.

Genetika barev srsti

U australských ovčáků má význam testovat : lokus A, lokus B, lokus E, lokus D. Vyšetření lze provádět z krve či stěru sliznice ústní dutiny.

Lokus B ovlivňuje hnědou barvu srsti a čenichu:

U australských ovčáků je genotyp ee zapříčiňující zbarvení "čistá červená" velmi vzácný. Genotyp bb způsobující hnědé zbarvení u australských ovčáků  je chovateli označován jako červený fenotyp srsti neboli RED FACTOR.

Lokus D ovlivňuje ředění barvy:

  • genotyp DD - bez ředění
  • genotyp Dd - přenašeč ředění
  • genotyp dd - ředěná barva

Lokus A způsobuje tricolor (genotyp at/at) nebo bicolor (a/a). Obecně jsou popsány 4 alely lokusu A v následující hierarchii: ay >aw> at> a. Alely ay ,aw, at bývají označovány společně A (Agouti) a alela a (nonagouti). Pro plemeno australský ovčák má význam alela  at a alela a. Alela atzpůsobuje fenotypický projev zbarvení černá - světle hnědá tzv. black and tan (tricolor).

Možné genotypy pro výsledné zbarvení tricolor:

  • atat
  • ata - přenašeč bicolor

Genotyp pro výsledné zbarvení bicolor:

  • aa

Barva srsti australských ovčáků může být vždy v kombinaci s merle zbarvením. Více informací najdete v samostatném článku věnovaném merle.

Přehled barev je rozdělen nejprve podle barvy nosu (hnědá x černá). Potom jsou černonosí ovčáci děleni na případné přenašeče čisté červené a případné přenašeče hnědé (červené).

.

Australští ovčáci s hnědým nosem (ovlivňuje genotyp bb)

Genotyp

Barva srsti

Barva nosu

Přenašečství barvy srsti

EEbb

hnědá (červená)
hnědo-bílá (bicolor)
hnědá tricolor
(vše také v kombinaci s merle)

hnědá

-

Eebb

hnědá (červená)
hnědo-bílá (bicolor)
hnědá tricolor
(vše také v kombinaci s merle)

hnědá

čistá červená (variace s červenou)

eebb

čistá červená
červeno-bílá (bicolor)
červená tricolor
(vše také v kombinaci s merle)

hnědá

-

Příklad hnědé trikolory s hnědým nosem:

sheperd_brown_tricolor

.

Australští ovčáci s černým nosem (ovlivňuje genotyp BB nebo Bb), případní přenašeči čisté červené

Genotyp

Barva srsti

Barva nosu

Přenašečství barvy srsti

EEBB

černá
bicolor
tricolor
blue merle

černá

-

EeBB

černá
bicolor
tricolor
blue merle

černá

čistá červená (varianty červené)

eeBB

čistá červená
červeno-bílá (bicolor)
tricolor
červná merle

černá

.

Australští  ovčáci s černým nosem (ovlivňuje genotyp BB nebo Bb), případní přenašeči hnědé (červené) a čisté červené

Genotyp

Barva srsti

Barva nosu

Přenašečství barvy srsti

EEBb

černá
bicolor
tricolor
blue merle

černá

hnědá (červená) (varianty hnědé)

EeBb

černá
bicolor
tricolor
blue merle

černá

čistá červená (varianty červené)

hnědá (červená) (varianty hnědé)

eeBb

čistá červená
červeno-bílá (bicolor)
tricolor
červná merle

černá

hnědá (červená) (varianty hnědé)

.

Příklady australských ovčáků s černým nosem:

  • trikolora

sheperd_tricolor

.

  • blue merle

sheperd_blue_merle

.

  • red merle

sheperd_red_merle