Kozy a Skot FM - Free-martinismus u skotu

země EU
země mimo EU
Česká republika
Jste registrován jako plátce DPH v zemi EU jiné než v České republice?
CZK EUR USD
Obvyklá doba vyšetření: 10 pracovních dnů
Cena za 1 test: 41.32 $ bez DPH

Free-martinismus je závažná pohlavní abnormalita vyskytující se u telat v případě narození dvojčat různého pohlaví. Porucha postihuje především samice - více než 90 % takto narozených jalovic zůstane neplodných. Samci bývají bez postižení a rozmnožování schopni.

V průběhu embryonálního vývoje dvojčat někdy dochází k promíchávání tělních tekutin mezi oběma plody. Samčí pohlavní orgány se vyvíjejí dříve než samičí. Samice je tedy prostřednictvím výměny tělních tekutin ovlivněna samčími pohlavními hormony a antigeny. Ačkoliv vnější pohlavní orgány samice se jeví normálně, vnitřní orgány zůstanou nevyvinuté. Vytvoří se vaječníky, ale nejsou schopné produkovat vajíčka. Děloha není zcela vyvinutá. Taková jalovice nemá dostatek pohlavních hormonů a není schopná březosti. Samci bývají většinou rozmnožování schopni.

Doporučujeme vyšetřit jalovici narozenou z dvojčat různého pohlaví. Tuto pohlavní abnormalitu není možné terapeuticky zvládnout. Včasným vyšetřením lze předejít ekonomickým ztrátám souvisejícím s pokusy jalovici oplodnit.

Test na FM je založen na detekci samčích genů (Y vázaných genů) přítomných u samice. K analýze je nejvhodnější vzorek periferní krve narozené samice.

Zdroje:
Nowacka J, Switonski M, Mackowski M, Slota E, Radko A, Zabek T, Urbaniak K: The ambiguity of freemartinism diagnosis in cattle revealed by cytogenetic and molecular techniques; Czech J. Anim. Sci., 49, 2004 (6): 239-243
Alberta Ag-Info Centre - http://www1.agric.gov.ab.ca/$department/deptdocs.nsf/all/faq8285

Náhled PDF zprávy o výsledku

 
Obvyklá doba vyšetření: 10 pracovních dnů
Cena za 1 test: 41.32 $ bez DPH