
Testování psů: POAG u basetů
Primární glaukom s otevřeným úhlem (POAG) u basetů
Glaukom je rozmanitá skupina onemocnění, která postupně vedou k oslepnutí v důsledku ztráty retinálních gangliových buněk a poškození zrakového nervu. Jedná se o nejčastější příčinu slepoty a zrakového postižení u lidí i u zvířat na celém světě (Bouhenni et al., 2012). Onemocnění se vyznačuje malým, avšak trvalým zvýšením nitroočního tlaku a subluxací čočky. V pozdních stádiích nemoci dochází k rozšíření bulbu, degeneraci sítnice a deformaci papily zrakového nervu.
Obecně se glaukom klasifikuje jako primární (většinou dědičně podmíněný) a sekundární (vzniká v důsledku jiného poškození oka - např. - úraz, nádor a jiné) (Kotman et al., 2003).
Primární glaukom se dále dělí podle iridokorneálního úhlu (úhel mezi duhovkou, rohovkou a bělmem) na tři hlavní skupiny:
- Primární glaukom s otevřeným úhlem (POAG)
- Primární glaukom s uzavřeným úhlem (PACG)
- Primární kongenitální glaukom (PCG)
POAG u basetů je způsoben mutací c.194_213del v genu ADAMTS17. Gen ADAMTS17 je členem rodiny ADAMTS extracelulárních proteáz. Mutace pravděpodobně narušuje
enzymatickou funkci proteinu.
Způsob dědičnosti mutace je autozomálně recesivní. To znamená, že se nemoc rozvine
pouze u jedinců, kteří zdědí od obou svých rodičů mutovaný gen. Přenašeči mutovaného genu jsou klinicky zdraví, mutaci však přenášejí na své potomky. V případě krytí dvou heterozygotních jedinců bude teoreticky 25 % potomků zcela zdravých, 50 % potomků přenašečů a 25 % potomků zdědí od obou rodičů mutovaný gen a budou tedy postiženi tímto onemocněním.
Genetický test dokáže jasně odhalit genotyp zvířete a je vhodným nástrojem chovatelů k zamezení neúmyslného množení postižených štěňat.
Reference:
Oliver, J.A., Forman, O.P., Pettitt, L., Mellersh, C.S. : Two independent mutations in ADAMTS17 are associated with primary open angle glaucoma in the Basset Hound and Basset Fauve de Bretagne breeds of dog. PLoS One 10:e0140436, 2015. Pubmed reference: 26474315