Yorkshire terrier

Yorkshire terrier

Yorkshire teriéři byli vyšlechtěni v 19. století v Anglii ze směsi skotských teriérů Clydesdale, Skye, Paisley a Waterside teriérů, kteří byli používáni horníky v blízkosti města Yorkshire k lovu myší a krys. V průběhu let byli vyšlechtěni do menšího vzrůstu a velmi brzy se stali nejoblíbenějšími chovanými teriéry, jejich popularita dodnes na poli módních mazlíčků stoupá.

V České republice je uznáváno jen zbarvení klasické blue and tan (modrý s tříslovým pálením). Chovatelé si ovšem velmi oblíbili jiné barevné varianty, jako jsou golden a choco yourshire, nebo dnes již v zahraničí samostatně uznávaná rasa biewer yorkshire.

Biewer yorkshire teriér

Biewer yorkshire teriér byl vyšlechtěn Gertrudou a Wernerem Biewerovými v Německu roku 1984. Za specifickým vzhledem (prolínajícími se bílými pruhy) Biewera stojí recesivní černobílý gen. Rodiči prvního biewer yorka byli "Darling of Friedheck" a "Frufru of Friedheck. Manželé Biewerovi viděli v tomto malém psíku s bílými znaky tak výjimečný půvab, že začali selektivním chovným procesem tvořit další.
Biewer yorkshire teriéři jsou uznáváni i vystavováni v různých zemích, největší popularitu mají ve Spojených státech. ACR (American Canine Registry) založila Biewer Yorkie Asociaci v roce 2003 a připravila standart plemene a další náležitosti potřebné k uznání Biewerů jako rasy.

Golddust yorkshire teriér byl vyšlechtěný v Německu, původně nazývaný "Biewer bílé zlato", v roce 2007 byl uznán jako samostatné plemeno s vlastním standardem, díky chovatelce Kirsten Sanchez-Meyer.

Biro yorkshire teriér byl vyšlechtěný v Německu, má také vlastní standard, jediná odlišnost od Biewera je v barevnosti.

Kromě klasického yorkshire teriéra není žádná jiná barevná varianta v České Republice zatím uznána. Chov biewer yorkshire a dalších barevných variant podporuje celosvětově UCI (Union Cynologie International ) a další mezinárodní a německé kluby.
AKC (American Kennel Club) registruje od roku 2007 všechny barevné varianty jako yorkshire terrier "particolor".

Lokus S zodpovědný za bílé znaky u biewer yorshirů laboratoř Genomia netestuje. Většina yorkshire teriérů nese v lokusu A kombinaci at/at. K odhalení případného přenašečství hnědé či zlaté barvy u yokrshire i biewer teriérů doporučujeme testování lokusu B a lokusu E.

Ukázky barevnostních variant

Blue and tan

black and than

loc B: B/B nebo B/b

loc E: E/E nebo E/e

loc D: D/D nebo D/d

.

Golden

golden

loc B: B/B nebo B/b

loc E: e/e

.

Choco

choco

loc B: b/b

loc E: E/E nebo E/e

.

Biewer

biewer

loc S (whitte spottings): spsp

loc B: B/B nebo B/b

loc E: E/E nebo E/e

.

Golddust

golddust

loc S (whitte spottings): spsp

loc B: B/B nebo B/b

loc E: e/e

.

Biro

biro

loc S (whitte spottings): spsp

loc B: b/b

loc E: E/e nebo E/E