Vnější parazité domácích zvířat – Zákožka svrabová

Vnější parazité domácích zvířat – Zákožka svrabová

Domácí zvířata jsou stejně jako každý živočich ohrožena vnějšími parazity. Na rozdíl od člověka si ale nemohou sami účinně pomoci. Je tedy na nás, chovatelích, abychom je chránili. Psi a kočky jsou nejčastěji napadány blechami, vší, roztoči a klíšťaty. Tito hmyzí tvorové zvíře nejen velmi zneklidní, ale představují i bakteriální hrozbu a potencionální nebezpečí alergické reakce.

Jak poznat reakci na bleší kousnutí jsme si řekli jednom z minulých článků. Nyní se tedy pojďme podívat na nebezpečné zákožky svrabové.

Roztoči neboli zákožka svrabová

Už podle názvu můžeme poznat, že tento hmyz je původcem svrabu – nepříjemného dermatologického onemocnění. Dospělé zákožky žijí ve spodní části kůže, kde si doslova vrtají chodbičky a kladou vajíčka. Vývojový cyklus je velmi rychlý, trvá přibližně 17 až 21 dní. Na množství přenesených a vylíhnutých zákožek závisí také inkubační doba. Trvat může několik dní i týdnů.

Prvními příznaky jsou malé ale za to velmi svědivé léze. Zvíře si je přirozeně začne zuřivě drbat i lízat. Jak už to ale tak bývá, právě tímto si onemocnění přenáší dále a dále. Vzniknout z toho může hluboký zánět kůže. Svrab se považován za nemoc špíny. Je tomu ale skutečně tak? Ohrožené je každé zvíře, ať žije v sebevětším pohodlí a čistotě. Čím je ale více špíny, tím větší pravděpodobnost nákazy. A pozor! Zákožka si skutečně nevybírá. Ze zvířete klidně přeskočí na člověka.

Je-li zvíře alergické, příznaky jsou samozřejmě ještě horší. Ve finále se může stát, že zvíře začne o srst pomalu ale jistě přicházet. A to opravdu velmi trýznivým způsobem.

Pokud máte podezření, nechte svého domácího mazlíčka otestovat! Zjistíme, s jakou alergií máte tu čest, a také vám naordinujeme účinnou léčbu.