Alergie na hmyz a kůň. Jak ji poznat?

Alergie na hmyz a kůň. Jak ji poznat?

Alergie na hmyz je pro koně velmi nepříjemná záležitost. Venku to milují a téměř celý život také na čerstvém vzduchu prožijí. Za teplého počasí však kolem sebe mají téměř vždy celá hejna hmyzu. I z tohoto důvodu se alergii na hmyz říká „letní vyrážka“. Koně postižení alergií po štípnutí hmyzu postihne nepříjemný ekzém, jež nesnesitelně svědí. Bez odborného zásahu však nemá kůň šanci se vyrážky v letním období zbavit. Pokud tato pomoc nepřijde, může být kůň, neklidný, nervózní až nebezpečný sobě a i svému okolí.

Co alergii vyvolává?

Alergii vyvolávají látky ve slinách bodavého hmyzu. Nejčastěji pokomárci, muchničky, komáři, ovádi a bodalky. Silná alergie se však jen tak sama od sebe neobjeví. K nepřiměřené reakci organismu dochází po opakovaném kontaktu s alergenem. Alergie se tedy postupně vyvíjí. Neplatí to však u všech koní. Někteří snáší hmyzí bodnutí rok co rok, bez jakýchkoliv potíží.

Kteří koně jsou tedy k alergii náchylnější? Na to není jasná odpověď. Netýká se to pouze kůže a hmyzích slin. Jsou v tom také metabolické dispozice a dědičnost. Víme však, že na letní vyrážku obecně trpí spíše menší plemena a poníci. Dalšími faktory je stres, nekvalitní krmivo, nevyváženost bílkovin…

Jak rozpoznat alergii?

Jak už jsme řekli, alergie se projevuje nesnesitelným svěděním. Kůň se proto často tře o stromy, hrazení, stěnu či se kouše a škrábe kopytem. Následkem toho si může kůži nepříjemně rozdrásat až do krve. Do takto otevřené rány se snadno dostane špína a bakteriální infekce. Změny poznáte také v psychice. Kůň je při pokročilém stádiu alergie nervózní až zběsilý.

Sezóna „letní vyrážky“ má nejintenzivnější období kolem května a června. Protáhnout se však může až do září.

Pokud ty příznaky u svého koně pozorujete, urychleně ho vezměte na alergologický test. Potvrdí-li se podezření alergie, bude možné zahájit individualizovanou imunizační léčbu, která má za cíl snížit dlouhodobě vnímavost vůči rizikovému alergenu. O vašeho koně bude postaráno!