Dalmatin

Dalmatin

Dalmatin patří k nejstarším známým plemenům psů a jejich vzhled se dodnes údajně téměř nezměnil. Dalmatinové jsou dokonce zachyceni na malbách starověkého Egypta. Podobně, jako u řady jiných plemen, nejsou ani u dalmatinů kynologové schopni dohodnout se, odkud tato tečkovaná krása vlastně pochází. S největší pravděpodobností však ze středomořské oblasti Dalmácie, která leží v dnešním Chorvatsku. Dalmatin se stal ve viktoriánské době velmi módním plemenem. Tito psi často provázeli kočáry a žili ve stájích spolu s koňmi.

.

Zbarvení srsti Dalmatinů

.

dalmatin_black_brown

.

Štěňata Dalmatinů se rodí čistě bílá, skvrny se vytvářejí až několik týdnů po narození. Základem je bílá barva s černými nebo s hnědými tečkami. Podle FCI standardu se tečky nesmí spojovat, musí být kulaté a jasně ohraničené, pravidelně rozmístěné a o průměru 2 až 3 cm. Tečky na hlavě, na ocase a na koncích končetin mohou být menší, než tečky na trupu. U dalmatinů se výjimečně můžeme setkat ještě se žlutým (lemon) zbarvením teček, za které je zodpovědný lokus E. Jedná se však o nestandardní zbarvení a je poměrně vzácné.

.

Genetika barev srsti u Dalmatinů

U Dalmatinů je vhodné testovat lokus E a lokus B.

Dalmatin s černými tečkami:

Genotypy

Barva teček / Barva nosu

Přenašeč barvy

EEBB

černá / černá

-

EeBB

černá / černá

žlutá (lemon)

EEBb

černá / černá

hnědá

EeBb

černá / černá

žlutá (lemon), hnědá

Dalmatin s hnědými tečkami:

Genotypy

Barva teček / Barva nosu

Přenašeč barvy

EEbb

hnědá / hnědá

-

Eebb

hnědá / hnědá

žlutá (lemon)

Dalmatin se žlutými (lemon) tečkami:

Genotypy

Barva teček / Barva nosu

Přenašeč barvy

eeBB

žlutá (lemon) / černá

-

eeBb

žlutá (lemon) / černá

hnědá

eebb

žlutá (lemon) / hnědá

-

.

Příklad zbarvení lemon:

dalmatin_lemon

.

Jako zajímavost dále uvádíme barvy, se kterými se u dalmatinů také můžeme vzácně setkat. Tyto barvy jsou stejně jako lemon považovány za diskvalifikující vadu a závažnou odchylku od standardu.

  • Dalmatin s pálením má ke svému základnímu zbarvení navíc na hlavě, krku, hrudníku, nohou nebo ocasu (v místech běžného pálení u jiných plemen) tečky světle hnědé. Blednutí skvrn a normální procesy změn srsti způsobené životním prostředím nelze považovat za pálení. Za pálení je odpovědný lokus A.
  • Kromě lemon teček mohou mít dalmatinové také oranžové (spadá někam mezi lemon a hnědou), modré či šedé tečky. Dalmatinové s lemon či oranžovými tečkami mohou mít černé nebo hnědé nosy - častěji však mívají černý nos, což je pomáhá odlišit od hnědých psů s hnědými nosy. Posun ke světlejším barvám (šedá, modrá oranžová) bývá ovlivněn lokusem D.
  • Další zajímavostí je dalmatin s žíháním. Takovým psům se tečky často slévají do větších skvrn, na kterých ze světle hnědého barevného pozadí vystupují tmavé pruhy. Za žíhání je odpovědný lokus K.
  • Někdy se ve vrhu čistokrevných Dalmatinů může vyskytnout jeden dlouhosrstý. Takový jedinec má delší srst na uších, hrudi, předhrudí a huňatý ocas.
.

Přehled genetických testů pro dalmatiny najdete zde.