Kavalír King Charles Španěl

Kavalír King Charles Španěl

Kavalír je pes inteligentní, učenlivý, harmonický a mírumilovný. Historie tohoto plemene sahá do 17. století. V této době se těšil velké oblibě anglického královského dvora. V Anglii se do poloviny 19. století malí španělé hojně používali jako lovečtí psi. Později se pozornost chovatelů přenesla na exteriér. V oblibě vzrostla kulatá hlava a krátký nos. Vzhled plemene se změnil a dal vzniknout Kavalírům, jak je známe dnes. V roce 1928 byl zásluhou pana Roswell Eldridge založen Kavalír King Charles španěl klub v Anglii.

.

Genetika zbarvení srsti Kavalírů

Všichni Kavalíři mají v rámci lokusu A genotyp at/at. Pálení se projeví pouze u jedinců nesoucích alespoň jednu alelu E. Více informací o hierarchii jednotlivých barevnostních lokusů najdete na samostané stránce. U jedinců s genotypem e/e je pálení maskováno a mohou mít zbarvení ruby nebo blenheim.

Bílé znaky jsou určeny lokusem S. Jedinec s alespoň jednou alelou S nemá patrné bílé znaky a může být zbarven ruby nebo black and tan. Bílé znaky jsou děděny autosomálně recesivně, proto Kavalíři s bílými znaky mají genotyp sp/sp. Vyšetření lokusu S laboratoř Genomia nenabízí.

Kavalíři existují ve čtyřech barevných variantách:

.
Black and tan (BT) - havraní čerň se žlutohnědými znaky (pálením) nad očima, na tvářích, z vnitřní strany ucha, na čtyřech končetinách a na spodní straně ocasu. Žlutohnědá by měla být jasná. (Bílé znaky jsou nežádoucí.)

.

cavalier_black_tan

.

Genotyp

Barva srsti

Přenašečství barvy srsti

SSEE

black and tan

-

SSEe

black and tan

ruby

SspEE

black and tan

bílé znaky

SspEe

black and tan

bílé znaky, ruby

.

Tricolor (TR) - černá a bílá je v ploše dobře rozložená, se žlutohnědými odznaky (pálením) nad očima, na tvářích, vnitřní straně uší, vnitřní straně končetin a spodní straně ocasu.

.

cavalier_tricolor

.

Genotyp

Barva srsti

Přenašečství barvy srsti

spspEE

tricolor

-

spspEe

tricolor

ruby

.

Ruby (RU) - jednobarevný, sytě červený. (Bíle znaky jsou nežádoucí.)

.

cavalier_ruby

.

Genotyp

Barva srsti

Přenašečství barvy srsti

SSee

ruby

-

Sspee

ruby

bílé znaky

.

Blenheim (BH) - sytě kaštanové skvrny jsou dobře rozloženy na perlově bílém podkladě. Na hlavě mají být znaky rovnoměrně rozdělené tak, aby nechávaly prostor mezi ušima pro velmi ceněnou kosočtverečnou známku či skrvnu (charakteristickou pro plemeno).

.

cavalier_blenheim

.

Genotyp

Barva srsti

Přenašečství barvy srsti

spspee

blenheim

-

.

Jakákoliv jiná barva nebo kombinace barev je nanejvýš nežádoucí a tudíž nestandardní.