Testování psů: Lokus K, jen alela KB

země EU
země mimo EU
Česká republika
Jste registrován jako plátce DPH v zemi EU jiné než v České republice?
CZK EUR USD
tento test nelze objednat online
Cena za 1 test: 49.00 $ bez DPH

Související testy

Lokus K

Tento test určí pouze přítomnost / nepřítomnost genotypů KB/KB a ky/ky.

Test nelze objednat samostatně, ale pouze jako součást balíčku testů barev pro psy.

Pro přehled hirerarchie psích barev pokračujte na článek Úvod do problematiky zbarvení srsti u psů.

V rámci lokusu K byly identifikovány tři alely s následující hierarchií KB (tzv. black - dominantní černá) > kbr (tzv. brindle - žíhaná střídání eumelaninu a feomelaninu) > ky (tzv. yellow - recesivní žlutá) (Kerns et al. 2007, Candille et al. 2007).

Pokud jedinec má genotyp s alespoň jednou wild type alelou E, která zachovává fukci genu a současně byla detekována alespoň jedna alela KB, je produkován eumelanin a výsledné zbarvení je černé nebo hnědé.

V případě genotypů ky/ky ,ky/kbr , kbr/kbr podmiňuje výsledné zbarvení srsti lokus A:

  • v případě přítomnosti alely a (tzv. non-agouti alela, recesivní černá) v homozygotním stavu (genotyp a/a) dochází k expresi eumelaninu (výsledné zbarvení je černé nebo hnědé)
  • v případě přítomnosti alely A (A/a, A/A) je výsledné zbarvení dáno tvorbou feomelaninu (výsledné zbarvení je světlé, hnědočervené, červené nebo žíhané, pokud je současně přítomna alespoň jedna alela kbr (brindle).

Vhodné pro většinu psích plemen.

Jaký je vztah lokusu K k lokusům A a E? Pokračujte zde a prohlédněte si schéma hierarchie alel podmiňující zbarvení srsti psů.

.

Reference:

Kerns JA, Cargill EJ, Clark LA, Candille SI, Berryere TG, Oliver M, Lust G, Todhunter RJ, Schmutz SM, Murphy KE, Barsh GS (2007) Linkage and segregation analysis of black and brindle coat color in domestic dogs. Genetics 176, 1679-1689

Candille SI, Kaelin CHB, Cattanach BM, Yu B, Thopson DA, Nix MA, Kerns JA, Schmutz SM, Millhauser GL, Barsh GS (2007) A ß-defensin mutation cause black coat color in domestic dogs. Science 318, 1418-1423

Náhled PDF zprávy o výsledku

 

Seznam ras

tento test nelze objednat online
Cena za 1 test: 49.00 $ bez DPH