Testování psů: Mutace myostatinu ("Bully" Whippet)

země EU
země mimo EU
Česká republika
Jste registrován jako plátce DPH v zemi EU jiné než v České republice?
CZK EUR USD
Obvyklá doba vyšetření: 12 pracovních dnů
Cena za 1 test: 56.00 $ bez DPH

Mutace myostatinu ("Bully" Whippet)

Dvojité osvalení způsobené mutací v genu pro myostatin (MSTN) bylo popsáno u několika druhů savců, například u skotu, ovcí a myší. Nedávno byla objevena nová mutace v MSTN genu způsobující dvojité osvalení u whippetů, známých jako „bully" whippet.

Psi, kteří jsou dvojitě osvalení, nesou dvě kopie dvoupárové delece ve třetím exonu v MSTN genu. Tato delece vede k tvorbě stopkodonu za 313 aminokyselinou. MSTN gen patří do rodiny genů transformujících růstový faktor b a kóduje protein myostatin. Protein myostatin, který ovlivňuje množství a složení svalových vláken, je v přítomnosti delece exprimován kratší o 17%, což znemožňuje jeho další funkci.

Výzkumy prokazují, že myostatin je negativní regulátor růstu kosterních svalů. Řídí počet svalových vláken tím, že reguluje celkový počet myoblastů. Pokud není přítomný funkční protein, je produkováno větší množství svalových vláken (myofibril) než je potřeba.

Psi nesoucí jednu mutaci (heterozygoté) mají oproti normálním whippetům vyvinutější svaly a vyšší atletický potenciál, který jim přináší výhody v rychlostních závodech.

Psi se dvěma kopiemi mutace (mutovaní homozygoté) jsou tzv. „bully" whippeti, extrémně osvalení psi, pro rychlostní soutěže nepoužitelní.

V případě křížení dvou nositelů jedné mutace (tzv. rychlých whippetů) existuje 25% potenciální riziko přítomnosti „bully" štěňat ve vrhu (viz. tabulka křížení).

U „bully" whippetů se vyskytují svalové křeče v ramenních a stehenních svalech a často se u nich nachází předkus. Přes určitá zdravotní a pohybová omezení se „bully" whippeti, pokud nejsou na žádost majitele utraceni, dožívají normálního věku.

Tabulka křížení whippetů:

.

MH/MH

mutovaný homozygot

(bully whippet)

MH/N

heterozygot

(přenašeč MH alely)

N/N

nepostižený homozygot

(zdravý whippet)

MH/MH

mutovaný homozygot

(bully whippet)

100% MH/MH

50% MH/MH

50% MH/N

100% MH/N

MH/N

heterozygot (přenašeč MH alely)

50% MH/MH

50% MH/N

25% N/N

25% MH/MH

50% MH/N

50% N/N

50% MH/N

N/N

nepostižený homozygot

(zdravý whippet)

100% MH/N

50% N/N

50% MH/N

100% N/N

.

Citace:

Mosher DS, Quignon P, Bustamante CD, Sutter NB, Mellersh CS, et al. (2007) A mutation in the myostatin gene increases muscle mass and enhances rating performance in heterozygote dogs. PLoS Genet 3(5): e79. doi:10.1371/journal.pgen.0030079

Náhled PDF zprávy o výsledku

 

Seznam ras

Obvyklá doba vyšetření: 12 pracovních dnů
Cena za 1 test: 56.00 $ bez DPH