Testy pro koně: EHV-1 Equine Herpes Virus

země EU
země mimo EU
Česká republika
Jste registrován jako plátce DPH v zemi EU jiné než v České republice?
CZK EUR USD
Obvyklá doba vyšetření: 3 pracovních dnů
Cena za 1 test: 29.68 $ bez DPH

Equid herpesvirus 1 (EHV-1)

Herpes viry se běžně vyskytují u koní po celém světě. Equid herpesvirus 1 (EHV-1) je DNA virus, který patří mezi nejběžnější a tedy i nejvýznamnější koňské herpes viry. Způsobuje respirační a neurologická onemocnění a u březích klisen potraty (aborty).

Mezi nejčastější příznaky onemocnění patří horečka, kašel, výtok z nozder, letargie, slabost, nechutenství, zvětšení mízních uzlin či zánět spojivek až postižení očí. Projevy mají ale i neurologický charakter. Častým příznakem je ataxie (narušená koordinace pohybů, zvláště pánevních končetin), neschopnost vstát, retence moči nebo inkontinence. U novorozených hříbat způsobuje EHV-1 navíc žloutenku, respirační tíseň, zápal plic, až úmrtí. U březích klisen dochází zejména v posledních 4 měsících březosti k abortům, často bez jakýchkoliv varujících příznaků. K abortu může dojít v období 2 týdny až několik měsíců po kontaktu s virem.

Inkubační doba tohoto virového onemocnění je 4 – 6 dní, někdy se první klinické příznaky začínají projevovat až 10 dní po infekci a mohou být snadno přehlédnutelné (např. jen horečka). Po odeznění příznaků je virus zpravidla dále vylučován po dobu jednoho týdne.

Koně se ve většině případů po prodělání primární infekce stávají latentními nosiči tohoto viru. To znamená, že v nich virus přetrvává po zbytek života, aniž by působil známky infekce. Tito latentní infikovaní koně nevylučují EHV-1 nosními sekrety a nejsou proto infekční. Pokud však dojde ke vhodným podmínkám (zejména stres, imunosuprese, cestování, soutěže atp.), může se virus znovu reaktivovat.

Virus se ve formě kapének přenáší vzduchem z koně na koně až do vzdálenosti 5 - 10 metrů. Může být ale také přenášen na oblečení a výbavě lidí pracujících s koňmi či v boxech a přepravních přívěsech. Cestování s koňmi a akce s velkou účastí koní, jako jsou závody, výstavy, přehlídky atp., jsou z důvodu shromažďování koní na omezeném prostoru rizikové.

Mezinárodní jezdecká federace (FEI) vydala opatření, která musí být zavedena pro bezpečné konání akcí od 12. dubna 2021. Musí být splněny přísné hygienické podmínky pro ustájení a transport koní, veterinární kontrola a zavedena další opatření (např. pravidelné měření teploty).

Podmínkou pro účast na akci s více než 400 koňmi je negativní PCR test na EHV-1, jedná-li se o akci s ustájením koní přes noc, a u všech koní, kteří budou na akci dopraveni letecky. Pro provedení testu je zapotřebí provést výtěr z nosu licencovaným veterinářem. Vzorek musí být odebrán nejdříve 96 hodin před příjezdem na akci. V laboratorní zprávě musí být uvedeno ID koně a datum a čas odběru vzorku.

Akce, jako závody, dostihy, výstavy nebo jiné přehlídky, pořádané na území ČR však musí splňovat aktuální podmínky pro účast na svodu koní dle Státní veterinární správy ČR. Ta určila jako podmínku konání svodu koní minimálně do konce roku 2021 vakcinaci proti EHV-1 nebo negativní PCR test.

Test PCR (polymerázová řetězová reakce) je metoda, díky které lze detekovat přítomnost viru v DNA a zjistit tak, zda je kůň infikován. Vyšetření nesmí být starší 10 dnů, přičemž rozhodující je datum odběru vzorku.

Náhled PDF zprávy o výsledku

 
Obvyklá doba vyšetření: 3 pracovních dnů
Cena za 1 test: 29.68 $ bez DPH