Testování psů: Bezsrstost u amerických bezsrstých teriérů

země EU
země mimo EU
Česká republika
Jste registrován jako plátce DPH v zemi EU jiné než v České republice?
CZK EUR USD
Obvyklá doba vyšetření: 12 pracovních dnů
Cena za 1 test: 56.00 $ bez DPH

Související testy

Bezsrstost u amerických bezsrstých teriérů

Americký bezsrstý teriér je jediným plemenem, u něhož se rys bezsrstosti dědí recesivně. Projeví se pouze v případě, že inkriminovaný gen zdědí jedinec po obou svých rodičích, přičemž homozygotní stav není letální, jak je tomu u jiných bezsrstých plemen. Gen způsobující bezsrstost s sebou nenese žádná zdravotní rizika odrážející se v kvalitě chrupu nebo ovlivnění plodnosti. Psi bezsrsté varianty se rodí zdraví s řídkou srstí, která zcela mizí do jednoho měsíce po narození (tzv. hypotrichosis).

.

AHT-hairlesness

.

Americký bezsrstý teriér byl vyšlechtěn z plemene krysí teriér (Rat Terrier) a jako samostatné plemeno byl kynologickou asociací American Kennel Club uznán v roce 2016. Pod záštitou FCI však stále spadá do kategorie neuznaná plemena.

V roce 2017 byl identifikován konkrétní gen zodpovědný za bezsrstost amerických bezsrstých teriérů. Jedná se o gen pro sérem a glukokortikoidy regulovanou kinázu 3 (SGK3), u něhož došlo k odstranění čtyř bazí a posunu čtecího rámce (c.283_286delttag).

Byl vytvořen genetický test, který rozlišuje psy podle počtu kopií mutace – osrstění psi buď nenesou žádnou kopii mutace, nebo se může jednat o přenašeče. Při spojení dvou přenašečů se teoreticky narodí 75 % štěňat v osrstěné variantě (bez mutace nebo s jednou kopií) a 25 % neosrstěných štěňat, která mají obě kopie mutace.

.

Reference:

Parker, H.G., Harris, A., Dreger, D.L., Davis, B.W., Ostrander, E.A. :The bald and the beautiful: hairlessness in domestic dog breeds. Philos Trans R Soc Lond B Biol Sci 372:, 2017. Pubmed reference: 27994129. DOI: 10.1098/rstb.2015.0488.

Náhled PDF zprávy o výsledku

 

Seznam ras

Obvyklá doba vyšetření: 12 pracovních dnů
Cena za 1 test: 56.00 $ bez DPH