Testování koček: Lokus E - Amber

země EU
země mimo EU
Česká republika
Jste registrován jako plátce DPH v zemi EU jiné než v České republice?
CZK EUR USD
Obvyklá doba vyšetření: 7 pracovních dnů
Cena za 1 test: 49.00 $ bez DPH

Jantarové (amber) zbarvení srsti u norských lesních koček

U norských lesních koček byla nalezena ojedinělá genová varianta v MC1R genu (lokus E), která je příčinou černo-hnědě či mordo-meruňkově zbarvených koťat. Stejná genová varianta lokusu E (Extencion), záměna Asp za Asn v receptoru MC1R, je známa i u dalších savců, např. u lidí se zrzavým zbarvením vlasů či u koní (cheasnut zbarvení). Mezi kočkami jsou jedinými nositeli této mutace právě Norské lesní kočky.

V průběhu dospívání koťat norských lesních koček postupně přechází černé a modré pruhy v žluté až zlaté zbarvení. Pouze na špičce ocasu zůstává původní černá nebo modrá barva srsti. Kočka se může vybarvovat po celou dobu tělesného vývinu - až do tří let. Zbarvení amber je u norských lesních koček v intenzitě barvy variabilní. Některá zvířata jsou celkově světlejší, jiná naopak tmavší. Zvláštními znaky těchto koček jsou břidlicově šedé polštářky tlapek a světlé proužky na chodidlech.

Jantarové zbarvení srsti (amber varianta MC1R genu - označuje se alela e) je děděno autosomálně recesivně; projeví se jen u homozygotů, jedinců s oběma amber alelami (e/e).

Příklad amber zbarvení:

amber

Amber genotypy - souhrn:

  • E/E: není přítomna ani jedna kopie genové variace pro amber zbarvení
  • E/e: je přítomna jedna kopie genové variace pro amber zbarvení (při křížení s jiným amber přenašečem bude 25% koťat amber, v případě nepřítomnosti Orange genu)
  • e/e: přítomny dvě kopie genové variace pro amber zbarvení (při křížení dvou homozygotů budou všechna koťata amber, v případě nepřítomnosti Orange genu)

U koček byl popsán lokus O (Orange) zodpovědný za červenou nebo oranžovou barvu; vlohy lokusu O jsou X vázaně dědičné (dědičnosti vázaná na X samičí chromozom); lokus O laboratoř Genomia netestuje. V případě přítomnosti alespoň jedné alely O (Orange) a genotypu d/d dochází k ředění sytě červené barvy na světlou krémovou.

Projev amber zbarvení je podřízen dominantnímu lokusu O:

  • Amber se projeví jen u jedinců e/e, kteří nenesou dominantní Orange; kočky i kocouři mající genotyp e/e budou jantarově (amber) zbarvení.
  • Kocouři s přítomným Orange genem získají červenou barvu způsobenou lokusem O.
  • Kočky s jednou kopií Orange genu budou mít zbarvení amber či želvovinové.
  • Kočky s dvěma kopiemi Orange genu budou červené způsobené lokusem O.

.

Citace:


M. Peterschmitt at al.: Mutation in the melanocortin 1 receptor is associated with amber
colour in the Norwegian Forest Cat

Náhled PDF zprávy o výsledku

 

Seznam ras

Obvyklá doba vyšetření: 7 pracovních dnů
Cena za 1 test: 49.00 $ bez DPH