Testování psů: Obezita u labradorských a flat-coated retrívrů

země EU
země mimo EU
Česká republika
Jste registrován jako plátce DPH v zemi EU jiné než v České republice?
CZK EUR USD
Obvyklá doba vyšetření: 12 pracovních dnů
Cena za 1 test: 56.00 $ bez DPH

Související testy

Obezita u labradorských a flat-coated retrívrů

Obezita je běžný stav, který postihuje velké procento domácích zvířat i lidí. Ačkoliv je základem obezity vysoce kalorická strava a nedostatek pohybu, může mít i svou genetickou složku.

U labradorského a flat coated retrívra byla identifikována mutace, která koreluje s tělesnou hmotností, adipozitou (zmnožení tukové tkáně) a větší motivací k jídlu. Jedná se o mutaci c.561_575del v genu POMC. Předpokládá se, že tato mutace naruší působení dvou peptidů (β-MSH a β-endorfinu), které jsou silnými regulátory energetického metabolismu a chuti k jídlu. Kvůli narušené kontrole chuti k jídlu jsou psi s tuto mutací náchylnější k překrmování, a tím k přibírání na váze a adipozitě. To, zda obezita vypukne, či nikoliv, je výsledkem souhry více faktorů (genetika, příjem potravy), jedná se tedy o multifaktoriální stav.

Zajímavostí je, že četnost mutace je více než trojnásobně vyšší v populaci asistenčních psů. Důvodem je, že pro tyto účely jsou vybíráni psi s větší chutí k jídlu, která se využívá k motivaci při výcviku.

.

Reference:

Raffan, E., Dennis, R.J., O'Donovan, C.J., Becker, J.M., Scott, R.A., Smith, S.P., Withers, D.J., Wood, C.J., Conci, E., Clements, D.N., Summers, K.M., German, A.J., Mellersh, C.S., Arendt, M.L., Iyemere, V.P., Withers, E., Söder, J., Wernersson, S., Andersson, G., Lindblad-Toh, K., Yeo, G.S., O'Rahilly, S. : A deletion in the canine POMC gene is associated with weight and appetite in obesity-prone Labrador Retriever dogs. Cell Metab 23:893-900, 2016. Pubmed reference: 27157046

Seznam ras

Obvyklá doba vyšetření: 12 pracovních dnů
Cena za 1 test: 56.00 $ bez DPH