Testování psů: SPS

země EU
země mimo EU
Česká republika
Jste registrován jako plátce DPH v zemi EU jiné než v České republice?
CZK EUR USD
Obvyklá doba vyšetření: 12 pracovních dnů
Cena za 1 test: 56.00 $ bez DPH

Související testy

Shaking puppy syndrom (SPS)

Shaking puppy syndrom (SPS nebo Tremor) je onemocnění charakterizované nekontrolovatelným třesem celého těla štěňat již od narození a často vede k předčasné smrti.

Příčinou onemocnění u špringršpaněla je missense mutace c.110A>C v genu pro proteolipidový protein (PLP1), jedné z hlavních složek myelinu. Dochází k náhradě histidinu za prolin a následné změně vlastností výsledného proteinu. Mutace způsobuje snížení počtu zralých oligodendrocytů, tvořících myelinovou pochvu v centrálním nervovém systému.

Mutace je tzv. X-vázaná. To znamená, že je lokalizována na chromozomu X. Jelikož genotyp samců je složen z chromozomů X a Y, mohou být pouze zdraví (nepostižení mutací) nebo postižení. Genotyp samic obsahuje dva chromozomy X, tudíž samice mohou být buď zdravé, přenašečky nebo postižené. U přenašeček se nevyskytují klinické příznaky, avšak jsou schopné mutovanou alelu přenášet na své potomstvo. Chov přenašeček se nedoporučuje. Genetický test dokáže jasně odhalit genotyp zvířete a je vhodným nástrojem chovatelů k zamezení neúmyslného množení postižených štěňat.

.

Reference:

Nadon, N.L., Duncan, I.D., Hudson, L.D. : A Point Mutation in the Proteolipid Protein Gene of the Shaking Pup Interrupts Oligodendrocyte Development Development 110:529-537, 1990. Pubmed reference: 1723945.

Náhled PDF zprávy o výsledku

 

Seznam ras

Obvyklá doba vyšetření: 12 pracovních dnů
Cena za 1 test: 56.00 $ bez DPH