Cystinurie – dědičné onemocnění u psa

Cystinurie – dědičné onemocnění u psa

Metabolismus je klíčový mechanismus, jež organismu umožňuje přežít. Díky němu v těle probíhá přeměna, jež pro život vytváří nezbytné látky a ty škodlivé naopak rozkládá. Je-li s ním něco v nepořádku, nastává pro psa závažný problém. Jedním z řady onemocnění, které metabolismus napadá, je tzv. cystinurie. Tato nemoc patří mezi genetické poruchy.

Popis a příznaky Cystinurie

Cystinurie je poruchou trávicího traktu, respektive ledvinových tubulů. Jejím důsledkem je tvorba močového písku a kamenů. Dochází při ní k narušení filtrace krve, což je důležité pro očištění celkového filtračního ústrojí psa (ledviny, střeva, plíce) a absorpci důležitých látek. Jednou z nich je tzv. Cystin – neesenciální aminokyselina neboli stavební kámen pro tvorbu bílkovin. Slovo neesenciální značí, že si ji organismus umí v potřebném množství vytvářet sám. A právě tomu ona špatná filtrace krve, způsobená Cystinurií, zabraňuje.

Příznaky nemoci mnohdy chovateli po dlouhou dobu zůstávají skryté. Začínají častějším nutkáním k močení a občasnými viditelnými znaky krve v moči. Barva moči je také celkově tmavší a výrazně zapáchá. Postupem času dochází k částečnému až úplnému ucpání močové roury. Psa můžete pozorovat v nepříjemných pozicích, kdy viditelně tlačí, ale močení nepřichází. Dalšími riziky jsou záněty močové měchýře a často i bakteriální infekce.

Léčba

O léčbě musí rozhodovat veterinární lékař a může být různá. Od pouhé úpravy stravy po léčbu antibiotiky či dokonce chirurgický zákrok. Onemocnění odhalí rozbor moči – tedy její pH, hustota, obsažené bílkoviny nebo bakterie. Tento vzorek by měl být čerstvý a ne starší než dvě hodiny.

Jak už jsme na začátku článku zmínili, nemoc je dědičná. Je tedy velká pravděpodobnost, pokud nemocí trpí/trpěl rodič, bude jí v budoucnu čelit i potomek. Častěji se také vyskytuje u plemen Novofundlandský pes a Landseer.

Chcete-li mít jistotu o stavu vašeho mazlíčka nebo pozorujete příznaky, objednejte ho na speciální test.