Geneaologie – Jak najít své předky?

Geneaologie – Jak najít své předky?

To odkud pocházíme, kdo byli naši předci a jaká tajemství ukrývá naše DNA je jistě zajímavou otázkou pro každého. Určité znaky naší minulosti si neseme fyzicky, psychicky ale najít je můžeme i ve vlastním jméně. Kolik z vás si již někdy zkoušelo udělat rodokmen? Pravděpodobně většina. Pokud ale nemáte modrou krev, pravděpodobně jste se dále než za prarodiče vašich vlastních prarodičů nedostali.

Jelikož historie je jednoduše fascinující, lidé se snaží hledat své předky a příběh své rodiny všemi možnými způsoby.

Klasické způsoby

Obejít všechny své žijící příbuzné a zjistit od nich co nejvíce informací bylo ještě celkem donedávna tou nejpoužívanější metodou. V dnešní době internetu je však i tento postup mnohem jednodušší. Představte si, že rodina není v přímém kontaktu jako celek. Sociální sítě jsou tedy naprosto ideální platformou řešící tento problém. Konkrétního rodinného příslušníka lze v nejlepším případě kontaktovat prostřednictvím několika kliknutí.

Dále existují servery, jež mají k dispozici data z oskenovaných matričních knih. Takto se dá najít své předky až do 17. století. Stačí pouze znát ty nejzákladnější informaci – místo narození.

Genealogický test

Pokud však máte nutkání a odhodlání jít ještě dál, existuje další způsob. Podrobit se lze tzv. genealogickému testu DNA. Pomocí komplexního bádání jsme schopni odhalit původ konkrétní otcovské a mateřské linie. Dozvědět se můžete naprosto uchvacující informace o tom, kudy vaši prapředkové putovali a odkud doopravdy pochází.

DNA je velmi variabilní a spletitá. Dnešní vědecké poznatky jsou ale s jejím pochopením tak daleko, že jsme schopni mateřskou i otcovskou linii dopátrat až k před 80 000 lety žijícímu jedinci. A potřebujeme k tomu pouze jeden stěr z dutiny ústí. Není věda úžasná?