Pudl

Barevné varianty pudlů

Málo které plemeno nabízí tolik kombinací barevných variant srsti a velikostí jako právě pudl. Pudlové se rozdělují do 4 velikostních kategorií. Toy pudl měří v kohoutku 24 - 28 cm, trpasličí 28 - 35 cm, střední 35 - 45 cm a velký 45 - 58 cm.

Z původních tří přípustných barev - černé, hnědé a bílé se nám dnes představuje i v barvě stříbrné (stříbřitě šedé), oranžovoplavé (aprikot) a červenoplavé. Tyto barvy byly původně Francií (zemí původu tohoto plemene) opovrhovány, avšak všude jinde v E vropě se těšily velké oblibě. Na výstavě Crufts v roce 1966 v Anglii vyhrál titul Vítěz plemene (BOB) pudl ve zbarvení aprikot a to dokonce ještě v době, kdy Francie toto zbarvení neuznávala. Nové zajímavé barvy se velmi rychle staly středem pozornosti i u chovatelů ve Francii. Nakonec tamnímu spolku nezbývalo, než je uznat jako standardní zbarvení.

Kromě těchto standardem uznaných barev se můžeme setkat i s černou s pálením nebo harlekýnem. Na výstavách můžeme takové pudly spatřit mezi plemeny neuznanými FCI.

Žádoucí je jednobarevné zbarvení bez přechodů do světlejších či tmavších odstínů. Jedinci s černou, bílou a stříbrnou barvou srsti mají černou pigmentaci nosu, okolí očí a pysky, mají tmavé drápy a velmi tmavé oči. Hnědý a aprikot pudl je na nose, okolí očí a pyscích zabarven červenohnědě. Hnědý pudl má tmavě zbarvené drápy a tmavě jantarové oči. U aprikot pudla jsou jantarové oči přípustné, ale nežádoucí.

Barvu srsti mohou ovlivnit také lokusy ředění barvy (lokus D, I, G). Přesná role jednotlivých lokusů ve výsledním zbarvení psa není doposud jasná.

Genotyp

Barva srsti / Barva nosu

Přenašečství barvy srsti

EEBB

černá / černá

-

EEBb

černá / černá

hnědé

EeBB

černá / černá

světlé

EeBb

černá / černá

světlé a hnědé

EEbb

hnědá / hnědá

-

Eebb

hnědá / hnědá

světlé

eeBB

červená / černá

-

eeBb

červená / černá

hnědé

eebb

červená / hnědá

-

.

Příklady barev srsti:

  • černý pudl
pudl_black.jpg

.

  • stříbrný pudl

pudl_silver.jpg

.

  • hnědý pudl

pudl_brown.jpg

.

  • bílý pudl (genetický test na bílou barvu zatím neexistuje)

pudl_white.jpg

.

Pro plemeno pudl je vhodné testovat lokus E a lokus B, případně lokus D. Všechny zmíněné lokusy vyšetřuje laboratoř Genomia - pro objednání a detailní informace pokračujte: