Statistický přehled IVDD a PRA-prcd u Coton de Tulearů
Statistický přehled výsledků u plemena Coton de Tulear
-> Chondrodysplázie, chondrodystrofie a degenerace meziobratlových plotének
Od srpna 2018 do února 2019 Genomia testovala 59 psů plemena Coton de Tulear na genetický test CDPA / CDDY (IVDD) - detekce dvou inzerčních mutací retrogenu pro fibroblastový růstový faktor FGF4 na chromozomech 12 a 18. Více informací o nemoci a testu naleznete na stránce vyšetření CDPA / CDDY IVDD.
.
V testovaném souboru byly nalezeny následující genotypy Coton de Tulearů:
- 23 psů CDDY/CDDY => 39 % tito psi jsou v riziku rozvoje IVDD, mutace způsobí zkrácení končetin oproti psu N/N i psu N/CDDY. Všichni potomci budou krátkonozí a v riziku IVDD.
- 23 psů N/CDDY => 39 % tito psi jsou v riziku rozvoje IVDD, mutace způsobí zkrácení končetin oproti psu N/N. Křížením N/N a N/CDDY se narodí 50 % psů s nezkrácenými končetinami (N/N ) a 50 % psů se zkrácenými končetinami a rizikem IVDD (N/CDDY).
- 13 psů N/N => 22 % pes bez rizika iVDD
.
Pozn. všichni Coton de Tuleaři jsou detekování jako homozygoté CDPA/CDPA - to znamená, že psi jsou přirozeně krátkonozí, jedná se o vlastnost plemena, chondrodysplázie není v připadě Coton de Tulearů nechtěná choroba.
.
-> Progresivní retinální atrofie forma prcd
Od listopadu 2018 do února 2019 Genomia otestovala 112 psů plemena Coton de Tulear na genetický test PRA-prcd - detekce mutace 1298G>A genu PRCD. Více informací o nemoci a testu naleznete na stránce vyšetření PRA-prcd.
.
V testovaném souboru byly nalezeny následující genotypy Coton de Tulearů:
- 93 psů N/N => 83 %
- 19 psů N/P => 17 % tito psi jsou přenašeči PRA-prcd
- 0 psů P/P
.
V testovaném souboru jsou zahrnuti příbuzní i nepříbuzní psi z evropských zemí. Je zřejmé, že mutovaná alela je v populaci Coton de Tulearů výrazně rozšířena. Aby se zamezilo narození psů s oční vadou PRA-prcd, je nezbytné kontrolovat rodičovský pár před krytím. Optimální strategie je, aby jeden z rodičů byl geneticky testovaný N/N, tím pádem ve vrhu budou štěňata jen s genotypem N/N nebo N/P.
.
Plzeň, Česká republika, 12.3.2019
Tým Genomia