Testování psů: CDPA / CDDY (IVDD)

země EU
země mimo EU
Česká republika
Jste registrován jako plátce DPH v zemi EU jiné než v České republice?
CZK EUR USD
Obvyklá doba vyšetření: 12 pracovních dnů
Cena za 1 test: 56.00 $ bez DPH

Celkem 12 různých souvisejících testů Zobrazit všechny Skrýt související testy

Chondrodysplázie, chondrodystrofie a degenerace meziobratlových plotének

Extrémně zkrácené končetiny jsou charakteristickým znakem mnoha plemen psů. K redukci délky dlouhých kostí dochází v důsledku abnormálního růstu chrupavky a časných změn ve struktuře růstových destiček a jejich předčasné kalcifikace. Výsledkem jsou zkrácené kosti nohou se zakřiveným vzhledem. V současné době jsou známé dva stavy, které tuto krátkonohost (neboli disproporcionální trpaslictví) způsobují – chondrodysplázie a chondrodystrofie.

Chondrodysplázie je způsobena inzercí retrogenu pro fibroblastový růstový faktor FGF4, který je zapojen do mnoha biologických procesů včetně vývoje kostí, do psího chromozomu 18. Tato mutace způsobuje krátké nohy u plemen baset, velškorgi, jezevčík, westík a skotský teriér. Dědičnost mutace je autozomálně dominantní. To znamená, že k projevení tohoto fenotypu stačí jedna alela předaná od jednoho z rodičů.

Mutace způsobující chondrodystrofii byla objevena v nedávné době a jedná se o inzerci retrogenu téhož růstového faktoru, tedy FGF4, avšak do psího chromozomu 12. Tato mutace vysvětluje krátkonohý fenotyp u dalších plemen psů, jako je například Jack Russell teriér, Dandie dinmont teriér, francouzský buldoček, čivava, čínský chocholatý pes, pekinéz, Shih tzu, havanský psík, Coton de Tulear, bišonek, malý a trpasličí pudl, bígl, kavalír King Charles španěl, anglický špringršpaněl, americký kokršpaněl, portugalský vodní pes, Nova Scotia Duck Tolling retrívr nebo Chesapeake bay retrívr. Psi, kteří nesou homozygotně obě mutace, vykazují drastické zkrácení nohou. Jedná se především o basety, jezevčíky, velškorgi a skotské teriéry.

Kromě zkrácení končetin však inzerce na chromozomu 12 souvisí i s predispozicí k abnormálnímu růstu a vývoji meziobratlových plotének. U postiženého psa dochází již v raném věku (do 1 roku) k předčasné kalcifikaci, tím pádem ke ztrátě pružnosti a postupné degeneraci meziobratlových plotének. Tyto abnormální meziobratlové ploténky jsou pak vtlačovány do páteřního kanálu, kde krvácení a zánět způsobuje silnou bolest a neurologickou dysfunkci označovanou jako nemoc meziobratlových plotének I. typu (z anglického intervertebral disk disease I., IVDD). IVDD má vysokou míru úmrtnosti a vysoké náklady na chirurgickou a veterinární péči.

Mezi plemena se značným rizikem postižení IVDD patří jezevčíci, velškorgi, pekinéz, Shih tzu, kokršpaněl, francouzský buldoček a bígl.

Mutace pro chondrodystrofii má semidominantní způsob dědičnosti pro výšku. Znamená to, že psi se dvěma kopiemi mutace budou menší než psi s jednou kopií. Pokud se ovšem jedná o dědičnost predispozice k degeneraci meziobratlových plotének, ta je autozomálně dominantní. K projevení tedy stačí pouze jedna alela od jednoho z rodičů.

Genetický test na tyto mutace může chovatelům pomoci zjistit, zda je chondrodystrofie přítomna mezi chovnými zvířaty, a identifikovat psy s predispozicemi k degeneraci meziobratlových plotének. U plemen s oběma mutacemi pak výsledky testu pomohou při implementaci šlechtitelských strategií s cílem snížit výskyt mutace pro chondrodystrofii, ale zároveň zachovat požadovaných fenotyp krátkých nohou pomocí chondrodysplázie.

Seznam plemen, pro která je IVDD vyšetření vhodné, se bude dále rozšiřovat.

Statistický přehled výskytu IVDD u plemena Coton de Tulear k datu 28.2.2019 je k dispozici zde.

.

Reference:

Brown, E.A., Dickinson, P.J., Mansour, T., Sturges, B.K., Aguilar, M., Young, A.E., Korff, C., Lind, J., Ettinger, C.L., Varon, S., Pollard, R., Brown, C.T., Raudsepp, T., Bannasch, D.L.: FGF4 retrogene on CFA12 is responsible for chondrodystrophy and intervertebral disc disease in dogs. Proc Natl Acad Sci U S A 114:11476-11481, 2017

Náhled PDF zprávy o výsledku

 

Seznam ras - celkem pro 36 různých ras. Zobrazit všechny rasy Skrýt rasy

Obvyklá doba vyšetření: 12 pracovních dnů
Cena za 1 test: 56.00 $ bez DPH