Testování psů: GBM

země EU
země mimo EU
Česká republika
Jste registrován jako plátce DPH v zemi EU jiné než v České republice?
CZK EUR USD
Obvyklá doba vyšetření: 12 pracovních dnů
Cena za 1 test: 56.00 $ bez DPH

Související testy

Žlučníková mukokéla u šeltií

Mukokéla žlučníku (GBM, Gallbladder mucoceles) je onemocnění, při kterém dochází k nadměrné tvorbě žluči s hustou želatinovou konzistencí. Hromadění této patologicky změněné žluče ve žlučníku má za následek jeho prasknutí a vylití žluče do břišní dutiny. Následně vzniklý zánět břišní dutiny je pro pacienta velmi bolestivý a může být až smrtelný. Mezi běžné nespecifické klinické příznaky patří zvracení, letargie, bolesti břicha, anorexie, žloutenka, zrychlený dech, žíznivost a časté močení, horečka, průjem a nadýmání.

Toto onemocnění se vyskytuje u šeltie, amerického kokršpaněla, cairn teriéra, německého špice - pomeraniana a anglického kokršpaněla. Je způsobeno mutací genu ABCB4. Jedná se o inzerci G (c.1660_1661insG), která posouvá čtecí rámec a generuje čtyři stop kodony, které předčasně ukončují syntézu proteinu ABCB4 v exonu 12 a narušují tak jeho funkci.

Dědičnost mutace je dosud neznámá. Mělo se za to, že mutace má dominantní charakter s neúplnou penetrancí, dnes je diskutován multifaktoriální způsob dědičnosti a nedědičná etiologie.

.

Reference:

Mealey, K.L., Minch, J.D., White, S.N., Snekvik, K.R., Mattoon, J.S. : An insertion mutation in ABCB4 is associated with gallbladder mucocele formation in dogs. Comp Hepatol 9:6, 2010. Pubmed reference: 20598156

Náhled PDF zprávy o výsledku

 

Seznam ras

Obvyklá doba vyšetření: 12 pracovních dnů
Cena za 1 test: 56.00 $ bez DPH