Hyeny Hyena skvrnitá - určení pohlaví

země EU
země mimo EU
Česká republika
Jste registrován jako plátce DPH v zemi EU jiné než v České republice?
CZK EUR USD
Obvyklá doba vyšetření: 10 pracovních dnů
Cena za 1 test: 76.00 $ bez DPH
Cena za 3+ testů: 57.00 $ bez DPH

Hyena skvrnitá - určení pohlaví

Hyena skvrnitá (Crocuta crocuta ) je rozšířena přes celou sub-saharskou Afriku a dále na jih. Ve východní Africe je její výskyt hojný, v některých oblastech jižní Afriky byla vyhubena. Hyeny skvrnité obývají savany polopouště i hornaté oblasti ve výšce 4000 m.n.m. Zcela chybí v tropických deštných pralesích a v centrální Africe.

Samice hyeny skvrnité jsou svojí výraznou maskulinizací zcela unikátní mezi savci. Samice hyen jako jediné nemají externí vaginu. Rozeznání pohlaví u mladých hyen skvrnitých je pohledově prakticky nemožné, rozeznat se dají jen hyeny po porodu, kterým zůstává velmi velká nepřehlédnutelná jizva.

Močení, rozmnožování a porod u hyeny probíhá prostřednictvím klitorisu, který velikostí i tvarem věrně napodobuje ztopořitelný samčí penis. Napodobování samčích genitálií jde tak daleko, že hyeny mají dokonce i šourkovitý útvar vyplněný pojivovou a tukovou tkání. Samice mají velmi zvýšenou hladinu androgenů, podporující mužské znaky, hlavně pak agresivní chování.

Protože jsou u samice hyeny stydké pysky zcela srostlé, klitoris před porodem naběhne a až trojnásobně se zvětší. Pár minut před samotným porodem se celý klitoris podélně roztrhne, aby mláďata mohla projít. Porod přes klitoris způsobuje velké komplikace: 9-18% hyen prvorodiček při porodu umírá. Vysoké je také procento úmrtí mláďat: až 2/3 se jich při porodu udusí v klitorisu.

S extrémní maskulinizací hyeních samic se pojí i jejich zvláštní sociální systém, kdy je samice dominantní nad samci. Většina samic ve smečce je větší než její největší samec, smečku vede dominantní samice. Agresivní chování je všudypřítomné. Extrémní agresivita hyen začíná již těsně po narození, kdy se sourozenci musí krutě rvát o přístup k mateřskému mléku. Doba březosti je poměrně dlouhá a mláďata se rodí velká, pohyblivá, s prořezanými zuby. Mládě vůdčí samice v klanu dědí sociální postavení.

Laboratoř Genomia určuje pohlaví u hyen rychlým a efektivním způsobem - RFLP analýzou ZFX a ZFY genů.

Publikace:

  • M. Schwerin and C. Pitra :SEX DETERMINATION IN SPOTTED HYENA (Crocuta crocuta) BY RESTRICTION FRAGMENT LENGTH POLYMORPHISM OF AMPLIFIED ZFX/ZFY LOCI ; Theriogenology 41:553-559, 1994
  • Stephen E. Glickman et al: Mammalian sexual differentiation: lessons from the spotted hyena; TRENDS in Endocrinology and Metabolism Vol.17 No.9, 2006
  • Aaron P. Wagner et al.: Transient genital abnormalities in striped hyenas (Hyaena hyaena); Hormones and Behavior 51 (2007) 626-632
  • Jan Zrzavý, David Storch, Stanislav Mihulka: Jak se dělá evoluce. Paseka, 2003

Náhled PDF zprávy o výsledku

 
Obvyklá doba vyšetření: 10 pracovních dnů
Cena za 1 test: 76.00 $ bez DPH
Cena za 3+ testů: 57.00 $ bez DPH