Testování psů: Lokus M (Merle)

země EU
země mimo EU
Česká republika
Jste registrován jako plátce DPH v zemi EU jiné než v České republice?
CZK EUR USD
Obvyklá doba vyšetření: 14 pracovních dnů
Cena za 1 test: 45.00 $ bez DPH

Merle zbarvení srsti psů

Zbarvení merle u psů v sobě skrývá určitá zdravotní rizika, která by měl každý chovatel znát. Chovatel by měl před rozhodnutím zanést merle do svého chovu řádně porozumět merle problematice a znát záludnosti tohoto fenoménu. Výzkum merle probíhá ve světě na několika pracovištích a tak jistě budou ještě další souvislosti objeveny.

Gen pro merle zbarvení se vyskytuje u řady psích plemen, přičemž jen u některých je toto zbarvení uznáno standardem FCI. Mezi uznaná plemena s tímto zbarvením patří např. australský ovčák, border colie, jezevčík, německá doga, louisianský leopardí pes, Cardigan Welsh Corgi atd. Černý pes s merle projevem se nazývá blue merle, hnědý pes s merle se označuje red merle. Merle zesvětlená místa jsou rozložena nerovnoměrně po celém těle.

Alela merle má inzertovanou sekvenci SINE o různé délce do SILV genu. Délka vložené sekvence má vliv na fenotyp psa. Lokus M (merle) se vyskytuje v několika variantách a některé genotypy lze od sebe rozeznat jen na základě genetických testů. Dědičnost merle je autosomálně neúplně dominantní. Inzerce obsahuje variabilně dlouhou polyT sekvenci. Čím delší polyT sekvence je, tím větší má pes projev merle. PolyT sekvence se může z generace na generaci zkracovat i expandovat. Proto mohou mít potomci jinak velký podíl merle zbarvení než jejich rodiče. PolyT sekvence má různý projev i v různých buňkách jednoho psa - pes se jeví jako merle mozaika.

.

Příklady merle zbarvených psů:

tygrovaný jezevčík

dachshund_black_merle.

.

australský ovčák - blue merle

sheperd_blue_merle

.

australský ovčák - red merle

sheperd_red_merle

.

Varianty merle alel

m - normální alela bez merle. Psi s genotypem m/m (non-merle) nemají merle zbarvení, jsou celobarevní.

Mx - merle alela, kde x označuje počet T v polyT sekvenci - čím delší sekvence, tím výraznější merle fenotyp.

Míru projevu merle lze vyjádřit:

  • délka polyT sekvence cca 35-62 T - cryptic merle (Mc) - Pes může mít jen malý merle znak například na konci ocasu či na okraji ucha, nebo může být merle zbarvení ukryto pod bílými znaky. Tito psi nesou kratší verzi merle genu v jedné (m/Mc) nebo i ve dvou kopiích (Mc/Mc). Na rozdíl od klasických merle psů nebyly u cryptic merle psů popsány žádné závažné zdravotní problémy. Správné popsání cryptic merle při registraci psa bývá problémem, Mc alela lze průkázat jedině genetickým testem.
  • délka polyT sekvence cca 63-73 T - dilution merle (Md)
  • délka polyT sekvence cca 74-85 T - merle (M)
  • délka polyT sekvence cca 86 a více T - harlekýn (Mh)
.
Typický představitel dilution merle (Md) je tento pes:
.
merle diluted atypical Md
.

Hidden merle

Merle není patrné ve světlé srsti. Označení hidden platé pro psy, kteří jsou geneticky Mx, ale merle projev postihne jen bílou (obecně světlou) srst. U psů s velkými plochami světlé srsti existuje zvýšené riziko hidden merle. Hidden merle lze prokázat jen genetickým testem.

Double merle

Genotyp M/M (merle homozygot) má patrné merle zbarvení. Tito jedinci vznikají křížením dvou merle jedinců. Double merle jedinci jsou velmi bledí, někdy úplně bílí, barva sliznic je zesvětlená až narůžovělá a pigmentace očí většinou modrá. Psi často trpí závažnými zdravotními problémy (defekty zraku, sluchu, anomálie kostry, srdečního a reprodukčního systému). Z těchto důvodů se nedoporučuje křížit spolu dva merle psy.

Rizikový v chovu je i genotyp Mc/M (cryptic merle / merle jedinec), ten má patrné merle zbarvení a je obvykle bez zdravotních problémů (ale nemusí být!). Cryptic merle jedince je v chovu nutné křížit jen s jedinci non-merle. Při křížení může dojít k opětovné expanzi cryptic alely na klasickou merle alelu.

Aby se v chovu předešlo závažným zdravotním problémům, které mohou nastat při nesprávném či rizikovém křížení merle, cryptic merle a hidden merle jedinců, je velmi doporučeníhodné genetické testování merle genu. Genetický test odhalí merle, hidden merle i variantu cryptic merle. Chovatelé plemen, u kterých je zbarvení merle popsáno, by měli dbát zvýšené pozornosti. Ve vrhu je vhodné důkladně prohlédnout všechna na první pohled se zdající „non-merle" štěňata, nemají-li někde méně patrnou merle skvrnu.

.

Citace:

From genotype to phenotype: length variations in the merle SINE oligo (dT) yield four distinct coat patterns: Jacquelin M. Evans, Sarah C. Murphy, Kate L. Tsai, Leigh Anne Clark. The 9th international conference on canine and feline genetics and genomics

Náhled PDF zprávy o výsledku

 

Seznam ras

Obvyklá doba vyšetření: 14 pracovních dnů
Cena za 1 test: 45.00 $ bez DPH