Testování psů: Nefritida

země EU
země mimo EU
Česká republika
Jste registrován jako plátce DPH v zemi EU jiné než v České republice?
CZK EUR USD
Obvyklá doba vyšetření: 12 pracovních dnů
Cena za 1 test: 56.00 $ bez DPH

Nefritida u samojedů

Nefritida je zánětlivé onemocnění ledvin. Projevuje se přítomností proteinů v moči (proteinurie) a rychle progredujícím selháním ledvin, které je fatální. Psi se obvykle nedožijí jednoho roku.

U samojedů je nemocnění způsobeno nonsense mutací v kolagenu typu IV, klíčové složce bazální membrány glomerulů. Konkrétně se jedná o substituci c.3079G>T v genu COL4A5, jejímž důsledkem je předčasná generace stop kodonu. Postižení psi mají výrazně snížené hladiny řetězců 3, 4 a 5 kolagenu typu IV, což se projevuje deformací bazální membrány glomerulů. Mimo to, mutace vede k deformitám čočky oka a ke snížení napětí na bazální membráně Cortiho orgánu ve vnitřním uchu.

Mutace je X-vázaná. To znamená, že je lokalizována na chromozomu X. Jelikož genotyp samců je složen z chromozomů X a Y, mohou být pouze zdraví (nepostižení mutací) nebo postižení. Genotyp samic obsahuje dva chromozomy X, tudíž samice mohou být buď zdravé, přenašečky nebo postižené. Heterozygotní samice (přenašečky) jsou klinicky zdravé, avšak po zhruba pátém roku života se může rozvinout onemocnění ledvin, které se projevuje proteinurií. Chov přenašeček se nedoporučuje. Genetický test dokáže jasně odhalit genotyp zvířete a je vhodným nástrojem chovatelů k zamezení neúmyslného množení postižených štěňat.

.

Reference:

Zheng, K.Q., Thorner, P.S., Marrano, P., Baumal, R., Mcinnes, R.R.: Canine X chromosome-linked hereditary nephritis - A genetic model for human X-linked hereditary nephritis resulting from a single base mutation in the gene encoding the alpha 5 chain of collagen type IV. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 91:3989-3993, 1994. Pubmed reference: 8171024

Seznam ras

Obvyklá doba vyšetření: 12 pracovních dnů
Cena za 1 test: 56.00 $ bez DPH