Testování psů: Osteogenesis imperfecta u jezevčíků
Celkem 12 různých souvisejících testů Zobrazit všechny Skrýt související testy
- Balíček Jezevčík králičí dlouhosrstý Narkolepsie + NCL1 + OI + VWDI + Xantinurie typu II u jezevčíků
- Balíček Jezevčík králičí drsnosrstý Mukopolysacharidóza IIIA + Narkolepsie + NCL1 + OI + VWDI + Xantinurie typu II u jezevčíků
- Balíček Jezevčík králičí hladkosrstý Narkolepsie + NCL1 + OI + VWDI + Xantinurie typu II u jezevčíků
- Balíček Jezevčík standardní dlouhosrstý Narkolepsie + NCL1 + OI + VWDI + Xantinurie typu II u jezevčíků
- Balíček Jezevčík standardní drsnosrstý Mukopolysacharidóza IIIA + Narkolepsie + NCL1 + OI + VWDI + Xantinurie typu II u jezevčíků
- Balíček Jezevčík standardní hladkosrstý Narkolepsie + NCL1 + OI + VWDI + Xantinurie typu II u jezevčíků
- Balíček Jezevčík trpasličí dlouhosrstý Narkolepsie + NCL1 + OI + VWDI + Xantinurie typu II u jezevčíků
- Balíček Jezevčík trpasličí drsnosrstý Mukopolysacharidóza IIIA + Narkolepsie + NCL1 + OI + VWDI + Xantinurie typu II u jezevčíků
- Balíček Jezevčík trpasličí hladkosrstý Narkolepsie + NCL1 + OI + VWDI + Xantinurie typu II u jezevčíků
- Kombi drsnosrstý jezevčík trp/std 2 Prémiový SNP DNA profil (ISAG 2020) + Cord2-PRA + OI
- Kombi trpasličí drsnosrstý jezevčík 1 Prémiový SNP DNA profil (ISAG 2020) + Cord2-PRA + OI + Lafora epilepsie
- Kombi trpasličí drsnosrstý jezevčík 2 Lafora + OI + Cord2-PRA
Osteogenesis imperfecta
Osteogenesis imperfecta (OI) je dědičné onemocnění postihující drsnosrsté a krátkosrsté jezevčíky. Nemoc se projevuje řídnutím kostí a zubů. Klinické příznaky se objevují již u štěňat během prvních 3 měsíců života. Obzvláště závažnou komplikací tohoto onemocnění je osteopenie, která zapříčiňuje nedostatečnou tvorbu lamelární části kosti, a to zejména v dlouhých kostech, páteři a lebce, což vede k zvýšené lámavosti kostí. U zubů jsou patrné pouze tenké vrstvy dentinu, postrádající charakteristický tubulární vzhled. Pro stavbu kostí je zásadní protein Collagen I, který se v těle vyskytuje ve vysokém množství. Díky své vysoce uspořádané vláknité struktuře má specifické mechanické vlastnosti a dává kostem pružnost. Pokud dojde k poškození jeho struktury, dochází k narušení stability, následnému křehnutí kostí a zubů, a tím i ke vzniku onemocnění osteogenesis imperfecta.
Drögemüller a kol. (2009) identifikovali mutaci c.977T>C v genu SERPINH1 (serpin peptidase inhibitor, collagen binding protein 1), která je zodpovědná za rozvoj osteogenesis imperfecta u jezevčíků. Eckhardt a kol. (2013) provedli populační screening a testovali mutaci c.977T>C u 1352 jezevčíků pocházejících ze 12 evropských zemích. Frekvence výskytu byla nejvyšší u drsnosrstých jezevčíků (17,3 %). Otestovány byly všechny varianty (standardní, miniaturní, králičí), a to s podobnou frekvencí výskytu. Dále byla mutovaná alela nalezena i u krátkosrstých jezevčíků. Nelze vyloučit, že se mutace v malé míře vyskytuje i u dlouhosrstých jezevčíků.
Osteogenesis imperfecta (OI) je dědičné autozomálně recesivní onemocnění. OI se projeví u jedinců, kteří získají mutovaný gen od obou svých rodičů. Tito jedinci jsou označováni jako P/P (pozitivní/pozitivní). Přenašeči mutovaného genu, označovaní N/P (negativní/pozitivní), mají mutovaný gen pouze od jednoho z rodičů a jsou klinických příznaků prosti. Vzhledem k přítomnosti jedné kopie mutovaného genu však přenášejí nemoc na své potomky. Při krytí dvou heterozygotů (N/P) tedy bude teoreticky 25% potomků zdravých, 50% potomků budou přenašeči a 25% zdědí oba geny od svých rodičů mutované a budou tedy postižení. Křížení zdravého jedince (N/N) a přenašeče pro tuto mutaci (N/P) jedince dá teoreticky ve výsledném vrhu za vznik 50% přenašečům a 50% zdravým jedincům. Pokud bychom kryli přenašeče (N/P) a postiženého jedince (P/P), tak by naopak teoreticky vzniklo 50% postižených jedinců a 50% přenašečů.
.
Reference:
Drögemüller C, Becker D, Brunner A, Haase B, Kircher P, et al. (2009) A Missense Mutation in the SERPINH1 Gene in Dachshunds with Osteogenesis Imperfecta. PLOS Genetics 5(7): e1000579.
Eckardt, J., Kluth, S., Dierks, C., Philipp, U., Distl, O. : Population screening for the mutation associated with osteogenesis imperfecta in dachshunds. Vet Rec 172:364, 2013. Pubmed reference: 23315765.
Seeliger, F., Leeb, T., Peters, M., Brügmann, M., Fehr, M., & Hewicker-Trautwein, M. (2003). Osteogenesis Imperfecta in Two Litters of Dachshunds. Veterinary Pathology, 40(5), 530–539.