Testování psů: AI u italských chrtíků

země EU
země mimo EU
Česká republika
Jste registrován jako plátce DPH v zemi EU jiné než v České republice?
CZK EUR USD
Obvyklá doba vyšetření: 12 pracovních dnů
Cena za 1 test: 56.00 $ bez DPH

Související testy

Amelogenesis imperfecta u plemene italský chrtík

Amelogenesis imperfecta (AI, česky familiární hypoplazie skloviny) je dědičné onemocnění zubů, pro které je charakteristická porucha struktury, složení a množství zubní skloviny. Zubní sklovina je velice tvrdá mineralizovaná tkáň, která pokrývá korunku zubu a chrání ho tak proti poničení. Produkce skloviny, neboli amelogeneze, je geneticky řízený proces, jehož narušením vzniká onemocnění AI. Mezi proteiny, které se účastní procesu mineralizace skloviny, patří enamelin (gen ENAM), amelogenin (gen AMELX) a kyselá fosfatáza (ACPT). U italských chrtíků dochází k poruše amelogeneze mutací v genu protein enamelin.

Sklovina dočasných i trvalých zubů je v případě onemocnění amelogenesis imperfecta méně kvalitní a místy může až chybět, je náchylná na oděr. Zuby mají hrubý povrch a na místech, kde sklovina mizí nebo chybí, se tvoří znatelné hnědé skvrny. Zuby u jedince postiženého AI jsou menší a špičatější v porovnání se zuby zdravého jedince. Mezi zuby se také vyskytují větší mezery. Onemocnění amelogenesis imperfecta se kromě skloviny špatné kvality nevyznačuje jinými zdravotními problémy.

U plemene italský chrtík je za onemocnění AI zodpovědná mutace c.1991_1995delTTTCC v genu ENAM. Nemoc se dědí autozomálně recesivně, aby se u jedince vyvinuly klinické příznaky musí zdědit mutovaný gen od obou svých rodičů. Jedinec, který mutovaný gen zdění pouze od jednoho z rodičů nemá klinické příznaky, ale onemocnění přenáší na své potomky.

.

Reference:

Hytönen, M.K., Arumilli, M., Sarkiala, E., Nieminen, P., Lohi, H.: Canine models of human amelogenesis imperfecta: identification of novel recessive ENAM and ACP4 variants. Hum Genet, 2019

Náhled PDF zprávy o výsledku

 

Seznam ras

Obvyklá doba vyšetření: 12 pracovních dnů
Cena za 1 test: 56.00 $ bez DPH