Testování psů: Lokus D canine (alela d2)

země EU
země mimo EU
Česká republika
Jste registrován jako plátce DPH v zemi EU jiné než v České republice?
CZK EUR USD
Obvyklá doba vyšetření: 7 pracovních dnů
Cena za 1 test: 38.00 $ bez DPH

Související testy

Lokus D (Dilution - ředění barvy) alelou d2

Pro přehled hirerarchie psích barev pokračujte na článek Úvod do problematiky zbarvení srsti u psů.

Za tak zvané zředěné zbarvení psů je zodpovědný gen MLPH, který odpovídá lokusu D. Recesivní alely na tomto místě jsou označovány písmenkem d. Přítomnost  varianty v genu MLPH ovlivní transport melanosomů v melanocytech, což má za následek ono řídnutí barvy.

Kromě varianty c.22G>A MLPH genu (alela d1), která je již dlouho popsána u různých plemen (např. labrador retriever, labradoodle, německý pinč, dobrman, rhodeský ridgeback, australský ovčák, briard, německá doga, velký münsterlandský ohař nebo novofundlandský pes), byla v roce 2018 objevena nová mutace, která způsobuje zředění zbarvení u plemene čau-čau, sloughi a thajský ridgeback. Jedná se o variantu c.705G>C MLPH genu (alela d2). Ačkoliv je tato alela d2 relativně vzácná, segreguje se minimálně u třech již zmíněných plemen.

Dědičnost ředěné barvy je autozomálně recesivní. To znamená, že je potřeba tuto vlohu zdědit od obou rodičů, aby se zředění projevilo. U jedinců s černou srstí pak dochází k přechodu na šedou (modrou), u hnědě zbarvených na lila.

Genotyp psů se zředěným zbarvením může být buď heterozygotní - složený heterozygot d1/d2 (každou variantu zdědil pes od jiného rodiče) nebo homozygotní d2/d2 či d1/d1. Zatímco neředění psi nesou alespoň jednu plnou neředěnou dominantní alelu D. Mutace c.705G>C v genu MLPH, resp. přítomnost alely d2 je tedy druhou možnou variantou vysvětlující zředění barvy srsti psů.

Pravděpodobně budou nalezeny ještě další genové varianty zodpovědné na ředění barev.

.

Citace

Bauer, A., Kehl, A., Jagannathan, V., Leeb, T.: A novel MLPH variant in dogs with coat colour dilution. Anim Genet 49:94-97, 2018. Pubmed reference: 29349785. DOI: 10.1111/age.12632

Náhled PDF zprávy o výsledku

 

Seznam ras

Obvyklá doba vyšetření: 7 pracovních dnů
Cena za 1 test: 38.00 $ bez DPH