Testování koček: Mukopolysacharidóza VI u krátkosrsté kočky domácí a siamské kočky
Související testy
- Balíček Siamská kočka GM1 + Mukopolysacharidóza VI u siamské kočky + Mukopolysacharidóza VI u krátkosrsté kočky domácí a siamské kočky + Cystinurie typu B + Deficience faktoru XII + Primární glaukom 3 u siamské kočky + PRA-rdAc + MDR1 + Krevní skupina - DNA test
- Balíček pro Kočku domácí a evropskou 2 Mukopolysacharidóza I u plemen krátkosrsté kočky domácí + Mukopolysacharidóza VI u krátkosrsté kočky domácí a siamské kočky + Mukopolysacharidóza VII u plemen krátkosrsté kočky domácí + Niemannova-Pickova choroba typu C1 + Kongenitální myotonie + Hyperlipoproteinémie + Deficit dihydropyrimidinázy
Mukopolysacharidóza VI u krátkosrsté kočky domácí a siamské kočky
Mukopolysacharidóza VI je lysozomální střádavé onemocnění charakterizované intracelulární akumulací mukopolysacharidů (dermatansulfátu). Hromadění mukopolysacharidů má za následek buněčnou a orgánovou dysfunkci. Je důsledkem nedostatku lysozomálního enzymu N-acetylgalaktosamin 4-sulfatázy.
Klinické příznaky se poprvé objevují ve věku 6 až 8 týdnů věku a zahrnují zpomalení růstu, obličejovou dysmorfii (široké tváře se zkráceným nosem a malýma ušima), kosterní deformace, sníženou flexibilitu krční a bederní páteře a degenerativní onemocnění kloubů. U postižených koček se ještě před dosažením 8. měsíce věku může vyvinout paréza zadních končetin v důsledku komprese míchy. Onemocnění dále doprovází zákal rohovky a ztluštění srdeční chlopně.
Onemocnění je způsobeno missense mutací c.1427T>C v genu ARSB, který kóduje enzym arylsulfatázu B. Mutace je děděna autozomálně recesivním způsobem. To znamená, že se nemoc rozvine pouze u jedinců, kteří zdědí od obou svých rodičů mutovaný gen (postižení homozygoti). Přenašeči mutovaného genu (heterozygoti) jsou klinicky zdraví, mutaci však přenášejí na své potomky. V případě spojení dvou heterozygotních jedinců bude teoreticky 25 % potomků zcela zdravých, 50 % potomků přenašečů a 25 % potomků zdědí od obou rodičů mutovaný gen a budou tedy postiženi tímto onemocněním.
Genetický test dokáže jasně odhalit genotyp zvířete a je vhodným nástrojem chovatelů k zamezení neúmyslného množení postižených jedinců.
.
Reference:
Yogalingam, G., Litjens, T., Bielicki, J., Crawley, A.C., Muller, V., Anson, D.S., Hopwood, J.J. : Feline mucopolysaccharidosis type VI - characterization of recombinant n-acetylgalactosamine 4-sulfatase and identification of a mutation causing the disease Journal of Biological Chemistry 271:27259-27265, 1996. Pubmed reference: 8910299.