Testování psů: CaniLine - test plemenné příslušnosti

caniline
země EU
země mimo EU
Česká republika
Jste registrován jako plátce DPH v zemi EU jiné než v České republice?
CZK EUR USD
Obvyklá doba vyšetření: 25 pracovních dnů
Cena za 1 test: 109.00 $ bez DPH

CaniLine - Analýza plemenné příslušnosti

CaniLine-pes

Napadlo vás někdy pídit se po tom, z jakých plemen se skládá váš voříšek? Nebo si ověřit původ vašeho čistokrevného psa? Někdy nejsou věci takové, jaké se zdají... Test dokáže rozlišit více než 200 plemen psů, která jsou uvedena v seznamu níže. Na rozšiřování počtu plemen se neustále pracuje.

Pro které situace je CaniLine, test plemenné příslušnosti, vhodný? 
- zjištění plemen, ze kterých se pes skládá
- ověření čistokrevnosti plemene psa nalezence

caniline-darkova-sada

Jen některé geny jsou vidět

Identifikovat všechna plemena, která se podílejí na jedinečném vzhledu a charakteru křížence, je velmi obtížné, dokonce i profesionálové dovedou podle vizuálních charakteristik určit plemena rodičů s jistotou pouze na 25 %. U psa je fyzický vzhled řízen jen malým počtem genů – asi 2 %. Je velmi důležité porozumět dominantním a recesivním genům. Recesivní jsou ty, které potřebují dvě kopie (od každého rodiče jednu), aby se vlastnost projevila. Zatímco u dominantních genů stačí kopie pouze jedna. Dominantní geny, např. pro krátkou černou srst, povislé ucho nebo kubický tvar hlavy, pak přebijí geny recesivní, jako je dlouhá srst, vzpřímené ucho nebo pálení, které je spojeno s určitými plemeny. Pozorovatele pak ani nenapadne uvažovat o plemeni, jehož základní charakteristiky jsou schovány pod dominantními geny druhého rodiče. Některé rysy plemen, např. zploštělá tvář buldoků nebo extrémně stočený ocas mopsů, zřídkakdy přežijí první křížení. Navíc dominantní rysy lze připisovat doslova stovkám různých plemen, nad rámec těch, o kterých přemýšlíme.

Caniline2

Řekli byste, že matka této fenky byla černý knírač?

.

Když se zkříží kříženci

Je pochopitelné, že s každou kříženou generací se obtížnost určení plemen předků umocňuje. Čím smíšenější je původ psa, tím více smíšené a zředěné vlastnosti budou v jeho genetickém podpisu. V průměru získávají štěňata 50 % genů od každého rodiče, tedy 25 % od prarodiče a 12,5 % od praprarodiče.

Snadno se může stát, že se ve vrhu po dvou smíšených rodičích narodí štěňátka, z nichž žádná dvě si nejsou podobná. Psi se smíšeným původem se mohou značně lišit ve své velikosti, tvaru, barvě i charakterových vlastnostech. Za odlišné vlastnosti blízkých příbuzných může genetická rekombinace, tedy výměna různých částí DNA mezi chromozomy, která vede k získání jedinečné kombinace DNA.

Caniline3

Fenky na této fotce jsou si blízce příbuzné. Jistě byste neuhodli, že černá uprostřed a chlupatá napravo jsou sestry…

.

Psi mluvit nemohou, ale jejich DNA ano

Pro přesnou detekci plemene jsou zapotřebí tři věci – rozsáhlá databáze plemen, sofistikovaný algoritmus a značný počet markerů strategicky umístěných v genomu. K testování je využívána technika sekvenování nové generace. Test CaniLine zjišťuje 1877 znaků v genomu psa. Tyto znaky jsou pak srovnány s databází více než 200 různých plemen psů, obsahujících přes 12 000 vzorků. Vyhodnocuje se shoda a podobnost kombinací markerů, které nese testovaný pes, a které nesou plemena popsaná v databázi. Tato patentovaná technologie pomohla více než půl milionu majitelů po celém světě zjistit cenné informace o svých čtyřnohých kamarádech a pochopit jejich jedinečné potřeby.

Caniline1

Jakými plemeny byli Beníčkovi rodiče? To odhalí CaniLine.

.

A jak je to s čistokrevnými psy?

CaniLine test analyzuje nejen smíšená plemena psů, ale dokáže také ověřit čistokrevnost a pomocí dalších analýz přesně porovnat, jak důsledně odpovídá DNA s ostatními čistokrevnými psy téhož plemene v databázi. Profily DNA u některých plemen se mohou lišit v závislosti na rodové linii a jejím specifickém zeměpisném původu. Byly například pozorovány odlišné vzorce DNA u některých čistokrevných psů v USA a Velké Británii nebo Austrálii.

Test CaniLine neslouží k ověření čistokrevnosti psů s průkazem původu. U psů s průkazem původu se čistokrevnost ověřuje potvrzením rodičovství (stanovením DNA profilů rodičů i potomka a jejich srovnáním). Je-li ověřeno, že je pes potomkem čistokrevných rodičů s PP, je sám také čistokrevný. Pokud nejsou k dispozici vzorky obou rodičů, lze testováním jednoho rodiče a potomka spočítat pravděpodobnost mateřství / otcovství - tento přístup lze volit u plemen, která mají stanovené alelické frekvence markerů DNA profilů - informace Vám rádi poskytneme.

.

Možnosti a limity testu

  • Testem zjistíme plemennou historii tři generace zpátky. To znamená, že zjistíme plemena rodičů, prarodičů a praprarodičů testovaného psa. Minimální příspěvek zjištěného plemene činí 12,5 %.

  • Má-li pes v sobě plemeno, které v seznamu plemen chybí, bude ve zprávě reportováno jako mix plemen. Chcete-li ověřit čistokrevnost plemene, které není uvedeno v seznamu, test vám pravděpodobně neposkytne kýženou odpověď.

  • Jsou-li všichni praprarodiče míšenci, není možné zjistit, jaká plemena se v testovaném psovi skrývají.

  • Test neslouží k validaci čistokrevnosti, ale k indikaci plemene. Má-li pes 7 nebo 8 praprarodičů čistokrevných, bude zjišťováno, nakolik se jedinec podobá / odklání od většinových genetických znaků plemene.

  • Test neslouží k předpovídání chování a agresivity psa. Každý pes je jedinečný a jeho fyzické a behaviorální vlastnosti budou výsledkem několika faktorů, včetně: genetiky, výcviku, manipulace a životního prostředí.

  • Porozumět unikátnímu původu míšeného psa vám usnadní pochopit jeho chování, výživové a zdravotní potřeby. U štěňat smíšeného původu dokáže odhadnout pravděpodobnou výšku a hmotnost v dospělosti, což majiteli pomůže při nastavení optimální diety a výběru vhodného krmiva.

.

Jak test objednat a jak odebrat vzorek?

V případě zájmu zadejte online objednávku na této stránce prostřednictvím tlačítka Objednat vyšetření (najdete ho vpravo nahoře nebo vpravo dole na této stránce).

Zadejte do objednávky údaje o pejskovi, které znáte. Jako Typ odběru zvolte "Odběrová souprava pro CaniLine za 0 Kč".

Po přijetí Vaší objednávky ji zkontrolujeme a poté Vám pošleme potvrzení objednávky s pokyny k platbě.

Po přijetí platby Vám prostřednictvím České pošty odešleme doporučenou zásilkou odběrovou sadu v dárkové krabičce. Sada obsahuje dva kartáčky na odběr vzorku, obálku pro zpětné poslání, žádanku obsahující instrukce k odběru vzorku, letáček s informacemi o testu.

Odběr vzorku se provádí stěrem bukální sliznice. Odběr vzorku je bezbolestný, neinvazivní. Prosíme, neposílejte jiné vzorky. Laboratoř pro tento test zpracovává pouze vzorky odebrané zmíněnou odběrovou sadou. Přibližně za měsíc od doručení vzorku obdržíte emailem výsledky.

.

Co zahrnují výsledky testu?

  • Procentuální složení plemene ve tvaru rodového stromu o 3 generacích a koláčového grafu. To umožní zjistit, která plemena jsou přítomna na úrovni rodičů, prarodičů a praprarodičů. Rodič přispívá na DNA štěněte z 50 %, zatímco prarodič z 25 % a praprarodič z 12,5 %.

  • Profily jednotlivých zastoupených plemen.

  • Předpokládaný hmotnostní a velikostní profil testovaného psa.

  • U čistokrevných psů je posouzena podobnost jedince s genovým průměrem plemene.

Seznam ras - celkem pro 298 různých ras. Zobrazit všechny rasy Skrýt rasy

Obvyklá doba vyšetření: 25 pracovních dnů
Cena za 1 test: 109.00 $ bez DPH